•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

گزارشی از آخرین وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی دو زندانی سیاسی در اعتصاب غذا

0
531

علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه « تهران بزرگ» که از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری و تقاضای انتقال به زندان اوین  دست به اعتصاب غذا زده بودند در سایه بی توجهی مسئولان این زندان علیرغم وضعیت نامناسب جسمی بر تداوم اعتصاب غذای خود تاکید دارند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ « فشافویه» تا به امروز نوزدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته اند. این دو زندانی سیاسی در یادداشتی ضمن اشاره به وضعیت جسمانی نامناسب خود که شامل “کاهش فشار خون” و “کاهش وزن” است بر تداوم اعتصاب غذای خود برای دستیابی به خواسته های به حق خود تاکید دارند و یکی از دلایل اصلی خود از اعتصاب غذا را عدم تامین سلامت جسمی خود در ان زندان عنوان کردند. 

لازم به ذکر است که پیش تر و در تاریخ ۳ فروردین ماه سالجاری نیز حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی از وضعیت این دو زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اطلاع رسانی کرده بود. 

متن کامل درخواست این دو زندانی سیاسی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است که در ادامه می آید: 

  • ما از تاریخ ۲۳ اسفند ۹۷ تا امروز که ۱۲ فروردین ۹۸ است اعتصاب غذا کردیم؛ زیرا که این زندان جای ما نیست البته باید بگویم جای هیچ یک از زندانیان این زندان در اینجا نیست، زیرا در این زندان حقوق اولیه مددجو که شامل امکانات رفاهی، بهداشتی و درمانی می‌شود به ایشان تعلق نمی‌گیرد. به کرات زندانیانی بوده‌اند که به خاطر نبود این امکانات اولیه جان خود را از دست داده‌اند. ما ناخواسته و به اجبار در اینجا قرار گرفته‌ایم.
  • در این زندان حقوق انسان‌ها فاقد اهمیت است و این امر باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده از جمله مریضی و مرگ و میر مددجویان می‌شود. با توجه به شعارهای آزادی بیان و حقوق شهروندی انسان‌ها به کدام مرجع باید حرف‌های خود را اعلام کنیم تا مسئولین مربوطه به خواسته‌هایمان رسیدگی کنند. چندین بار تاکنون اعلام کرده‌ایم اما رسیدگی نشده است.
  • ما بدلیل نبود این امکانات و نداشتن امنیت جانی در سوییت، اعتصاب غذا کرده‌ایم تا با این روش به بودن خود در اینجا اعتراض کرده باشیم؛ ولی سلامت جان ما هیچ اهمیتی برای عوامل زندان و روسای آن ندارد؛ حتی روز گذشته “رضا حق وردی” افسر نگهبان شیفت، خیلی صریح به ما گفت که انتهای این اعتصاب صدور گواهی فوت است. البته این جمله از ایشان با توهین به خانواده‌مان نیز همراه بود و به دلایل اخلاقی از ذکر آن معذوریم.
  • ما با کارهای این زندان و عواملش خسته و ناامید از اعتصاب نمی‌شویم و ادامه خواهیم داد تا به نتیجه‌ی مورد نظر خود برسیم.
  • در پایان بار دیگر اعلام می‌کنیم ما ساکت نمی‌مانیم زیرا زندگی در این لجنزار در شان ما نیست.

۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۸

علیرضا شیرمحمدعلی – برزان محمدی”.

لازم به ذکر است که علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۶ تیر ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شدند.

برزان محمدی, در زمان محاکمه با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ محبوس میباشد.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ “برزان محمدی” زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ «فشافویه»  با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین علیرضا شیرمحمدی نیز با اتهامات: “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی” و “تبلیغ علیه نظام” به سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدی به زودی تشکیل خواهد شد و قرار وثیقه هم ۸۰ میلیون است ولی ارگانهای قضائی و امنیتی از قبول آن برای آزادی موقت این زندانی سیاسی ممانعت بعمل آورده اند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه سال ۱۳۹۷ طی گزارشی با مضمون لیست اسامی زندانیان محبوس در زندان فشافویه «تهران بزرگ» را منتشر کرده بود به وضعیت برزان محمدی نیز اشاره کرده بود. 

تجمعات اعتراضی مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی شهروندان در محله شاپور قدیم اصفهان آغاز شد که بنابر گزارش‌ها به شهرهای دیگر ایران نیز منتقل شد. حرکت‌های اعتراضی در اصفهان روز سه‌شنبه نهم مرداد ماه با تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شهرک صنعتی امیرکبیر در محله شاپور جدید آغاز شده بود  و شهروندان اصفهان در کنار شعارهایی علیه گرانی، تورم و بیکاری، خواستار پیوستن بازاریان، کسبه و کامیونداران به جمع تظاهرکنندگان و حمایت آنها شده بودند. اصفهان از جمله کلانشهرهای ایران است که با معضل کمبود آب شرب و آلودگی شدید هوا روبروست. در ماه‌های گذشته حرکت‌های اعتراضی فراوانی به خاطر کم‌آبی، گرانی، بیکاری و وضعیت بد معیشتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: