•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

حکم اعدام ۱ تن با اتهام افساد فی الارض در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
737

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام « افساد فی الارض » که پیش از این توسط شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، امیر « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۶۷ – زندانی متهم به افساد فی الارض از طریق آزار و اذیت جنسی ۲۰ زن و دختر بچه و سرقت که پیش از این توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم و این حکم در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود در زندان رجائی شهر کرج به اجرا درآمد. 

براساس ویدئویی که در ادامه این گزارش در سایت رکنا منتشر شده امیر، متهم به سرقت و ۲۰ فقره تجاوز که مصداق اتهامی « افساد فی الارض » اعدام شد در حضور خبرگزاران تائید کرد که در زمانی که از مواد مخدر شیشه استفاده می کرده اقدام به این کارها می کرده است. 

براساس این گزارش، اویل دی ماه سال ۱۳۹۷ بود که مرد ناشناسی زنگ خانه ای را در تهران به صدا در آورد و وقتی صدای کودکی را پشت آیفون بود را شنید خودش را دوست پدرش معرفی کرد و به بهانه دادن پول از دختربچه خواست تا در خانه را باز کند.

دختربچه که به حرفهای این مرد اعتماد کرده بود در خانه را باز کرد و مرد شیطان صفت وقتی وارد خانه شد پس از آزار و اذیت دختر بچه اقدام به سرقت از داخل خانه کرد و پا به فرار گذاشت.

با اعلام این خبر به پلیس خیلی زود تحقیقات در اداره پلیس آگاهی تهران آغاز شد و مشخص شد متهم ۳۲ ساله ۲۰ پسر، دختر و زن را به این بهانه هدف آزار و اذیت قرار داده و سپس دست به سرقت زده است که ردیابی های پلیسی با اقدامات فنی و اطلاعاتی به متهم جوانی به نام امیر رسید و در عملیاتی این متهم دستگیر شد.

با آغاز مراحل بازپرسی و ارجاع پرونده امیر به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای امور جنائی تهران به ریاست بازپرس دشتبان پس از بررسی پرونده و به خاطر تعدد جرایم متهم کیفر خواست پرونده متهم را به اتهام  « افساد فی الارض » صادر کرد و با آغاز مراحل دادرسی امیر جهت محاکمه به شعبه دادگاه انقلاب تهران منتقل شد و مورد محاکمه قرار گرفت.

پس از اتمام جلسات محاکمه شعبه دادگاه انقلاب تهران برای متهم حکم « افساد فی الارض » را تایید کرد و پرونده برای تایید حکم به دیوان عالی کشور ارجاع شد و این حکم عیناً مورد تایید قرار گرفت و پرونده برای اجرای حکم اعدام به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع و این حکم در سحرگاه چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹ در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندان رجائی شهرمجازات اعداماجرای حکم اعدام در ایرانرئیس زندان رجائی شهرزندانیان زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهرحق حیات برای موجودات زندهاعدام در ایراندادگاه انقلاب تهراناعدام در زندان رجائی شهرحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در زندان رجائی شهراعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحق حیات برای همهحقوق بشر در ایرانمجازات اعدام در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراناتهام افساد فی الارضحقوق بشر درایرانسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدامنقض حقوق بشر در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانحق حیاتاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجمجازات اعدام زندانیان در ایراناعدام حق حیاتطرح لغو مجازات اعدامنقض حقوق بشرزندان رجائی شهر کرجگمجازات اعدامحکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجزندانیان زندان رجائی شهر کرجحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحکم اعدامافساد فی‌الارضاعداممجازات اعدام ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسلول انفرادی زندان رجائی شهرزندان رجائی شهر در کرجابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانحذف مجازات اعداماعدام در ملاء عاملغو مجازات اعدامزندان رجائیحقوق بشر زندانیان سیاسیشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانحق حیات در ایراناعدام / حق حیاتمسوولان زندان رجائی شهرافساد فی الارضاخبار نقض حقوق بشر در ایرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهراناعدام زندانیان در ایرانزندان رجائی شهر در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراندادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.