•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, می 23

حکم اعدام یک زندانی در مشهد اجرا شد

0
311

حقوق بشر در ایرانامروز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه امروز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد – با سن: ۶۰ سال، محبوس در زندان « مرکزی » وکیل آباد مشهد که پیشتر با اتهام مذکور توسط شعبه ۶ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی، به ریاست قاضی شاکری و مستشاران وقت دادگاه، قاسمی طوسی و خطیبی، به اعدام، تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم و در شعبه ۶ دیوان عالی کشور تائید شده بود در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد. 

پرونده قتل کودک ۱۱ ساله توسط پیرمرد ۶۰ ساله، از ۱۳ بهمن سال ۱۳۹۷، زمانی روی میز کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت که مردی نگران و هراسان به پلیس مراجعه کرد و از آنان برای یافتن پسر گم شده اش کمک خواست.

این مرد گفت: “پسر ۱۱ ساله ام به نام مرتضی روز گذشته به همراه دوستانش در حال بازی بود که دیگر به منزل نیامد. برای یافتن او به همه جا سرزدم اما هیچ کسی از او خبری نداشت. دوستانش هم ظهر دیروز (دوازدهم بهمن) از او جدا شده اند و دیگر پسرم را ندیده اند!”

به دنبال اعلام شکایت این مرد، تلاش گروه ویژه ای از کارآگاهان با تاکیدات سردار محمد کاظم تقوی، فرمانده انتظامی خراسان رضوی، برای یافتن کودک مذکور آغاز شد.

گروه کارآگاهان نیز با استفاده از تجربیات پلیسی به تحقیق در این باره پرداختند تا این که تلفن همراه کودک را در دست یکی از دوستان او یافتند و بدین ترتیب سرنخ مهمی برای ردیابی کودک پیدا شد. این کودک ۱۳ ساله مدعی شد مرد پیر، که او نیز در محله زیرکن واقع در بلوار مهر مادر منطقه خواجه‌ ربیع مشهد،  سکونت دارد گوشی تلفن را به او داده است!

وقتی کارآگاهان به سراغ پیرمرد ۶۰ ساله رفتند، او هرگونه ارتباط خود با مرتضی، کودک گم شده را انکار کرد که همین موضوع ظن کارآگاهان را برانگیخت و افکار آنان را به سوی جنایتی هولناک کشاند. این گونه بود که پرونده رنگ جنایی به خود گرفت و ادامه عملیات با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی احمدی نژاد، وارد مرحله جدیدی شد و بدین ترتیب کارآگاهان تحقیقات گسترده ای را با انجام بازجویی های تخصصی از پیرمرد دستگیر شده و بررسی‌های میدانی در محله زیرکن آغاز کردند. در این میان یکی دیگر از کودکان محله راز وحشتناکی را فاش کرد.

او به کارآگاهان گفت: ” پیرمرد، او و برخی از کودکان دیگر را به باغی مخوف کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است. او گفت: ظهر ۱۲ بهمن ۱۳۹۷، نیز مرتضی قرار بود یک قلاده سگ برای باغ پیرمرد ببرد!”

با به دست آمدن اسناد و مدارک انکارناپذیر از اعمال خلاف منافی عفت پیرمرد، کارآگاهان به سرنخ هایی از جنایت رسیدند و با شیوه‌های پلیسی به بازجویی از او پرداختند.

این فرد متهم به قتل که دیگر نمی توانست حقیقت ماجرا را کتمان کند ساعتی بعد لب به اعتراف گشود و به قتل کودک۱۱ ساله با انگیزه انجام عمل خلاف منافی عفت اعتراف کرد.

او سپس کارآگاهان را به محل دفن کودک در کوهپایه های روستای رباط خاکستری برد و با دستانش بخشی از خاک های میان دو تپه را جا به جا کرد که ناگهان جسد کودک نمایان شد.

در پی اعترافات صریح متهم به قتل کودک و کشف جسد، او جزئیات این جنایت وحشتناک در باغ مخوف را نیز در حضور قاضی ویژه قتل عمد شرح داد و سپس این پرونده جنایی با صدور کیفرخواست در دادسرای مشهد به شعبه ۶ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی ارسال شد و توسط قضات باتجربه دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت. 

بنابراین گزارش، در جلسه دادگاه که به ریاست قاضی جواد شاکری برگزار شد، متهم تلاش کرد راه گریزی برای فرار از مجازات پیدا کند اما او چنان در مخمصه سوالات تخصصی قضات دادگاه قرار گرفته بود که هر بار در گرداب جنایت هولناک خود دست و پا می زد و در نهایت مجبور به اعتراف می‌شد.

این فرد متهم به قتل، در جلسه محاکمه گفت: به بچه های محل گفته بودم که هر کس یک قلاده سگ برای محافظت از باغم بیاورد مبلغ ۵۰ هزار تومان می گیرد.

آن روز هم «مرتضی» یک قلاده سگ که از بیماری گری رنج می برد را آورد که به دردم نمی خورد اما من ۱۰هزار تومان به او دادم و رفت. اما وقتی با سوالات رگباری رئیس دادگاه و مستشاران روبه رو شد اعتراف کرد و گفت: “به بهانه دادن پول و مذاکره درباره سگ، او را به باغ کشاندم و هنگامی که قصد آزارش را داشتم او مقاومت کرد و فریاد کشید که من هم او را به درون استخر خالی از آب هل دادم. وقتی بیهوش شد ترسیدم و کمربندش را باز کردم و دور گردنش پیچیدم که خفه شد. سپس با خودروی پی کی جسد او را به محل دفن در چند کیلومتری روستای رباط خاکستری بردم و دفن کردم.”

به دنبال اعترافات صریح متهم، قضات شعبه ۶ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی او را به اعدام، تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۱۰۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم کردند اما این رای مورد اعتراض وکیل مدافع وی قرار گرفت و برای بررسی دقیق تر به شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور ارسال شد.

با این حال قضات دیوان عالی نیز پس از مطالعه اوراق این پرونده جنجالی، رای صادره از سوی دادگاه را منطبق با موازین شرعی و قانونی تشخیص دادند و رای قضات شعبه ۶ دادگاه کیفری را که به امضای قاضی شاکری،  رئیس و مستشاران وقت دادگاه، قاسمی طوسی و خطیبی، رسیده بود تایید کردند. سرانجام این پرونده جهت اجرای حکم اعدام به معاونت اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد.

در نهایت مقدمات اجرای حکم قصاص نفس با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی محمدرضا دشتبان، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی، فراهم شد و بدین ترتیب قاتل کودک بی گناه، سپیده دم امروز در زندان مرکزی مشهد پای چوبه دار رفت.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاضی دشتبانقاضی شاکریقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان وکیل آبادمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل آباد مشهداتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندان وکیل آباد مشهداعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایرانبند مشاوره ۳ زندان وکیل آبادبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهدبند ۳ زندان وکیل آباد مشهدبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدبند ۵ زندان وکیل آباد مشهدبند زنان زندان وکیل آباد مشهدبند۱-۶ زندان وکیل آباد مشهدبند۴ زندان وکیل آباد در مشهدحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیریزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: