•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

حکم اعدام یک زندانی در شهرستان ساری اجرا شد

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان مرکزی ساری اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه  یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، نبی صابری لاهیجانی، زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی ساری، که پیشتر حکم قصاص وی توسط دادگاه و شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود در این زندان اعدام شد.

در این گزارش، یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “نبی صابری از سال ۱۳۹۵ به اتهام قتل صاحب ‌کارش بازداشت شده بود و در زندان به ‌سر می‌برد.”

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

 

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتاعدام در ایرانحقوق بشر در ایراناجرای حکم اعداماعدام مواد مخدرطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامحذف مجازات اعداممجازات اعداماعدام قتل عمدحقوق شهروندیمجازات اعدام در ایراننقض حقوق شهروندیشهرستان سارینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراعدام در ملاء عاماجرای حکم اعدام در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان ساریقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعداملغو مجازات اعدامزندان مرکزی ساریحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحق حیاتگمجازات اعداممجازات اعدام ایرانحقوق بشر درایرانحکم اعدام در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیاعدام زندانیان در ایراناعدام در زندانهای ایراناتهام قتل در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحق حیات در ایراننبی صابری لاهیجانیصابری لاهیجانیاعدام نبی صابری لاهیجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: