•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان مرکزی قزوین اجرا شد

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر از بابت یک پرونده قضایی در زندان مرکزی (چوبیندر) قزوین اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱، عباس حسینی و علی سیدخانی، دو زندانی متهم به جرائم مواد مخدر و محبوس در زندان مرکزی (چوبیندر) قزوین اعدام شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”این دو حدود ۳ سال پیش بازداشت و در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند. حدود دو ماه پیش، دادگاه وعده داده بود که حکمشان اجرا نمی‌شود و هرکدام به حبس محکوم می‌شوند، اما حکم اعدام این افراد اجرا شد.”

اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

لازم به ذکر است، ایران از جمله کشورهایی است که در آمارهای سالیانه اعدام پس از چین در رتبه دوم قرار دارد و اکثر این اعدامها مرتبط با جرائم مواد مخدر و یا قتل عمد است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.