جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

احکام‌ اعدام‌ دستکم ۱۰ زندانی در چندین استان اجرا شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۱۰ زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و (قتل عمد) در زندانهای لاکان رشت، دیزل آباد کرمانشاه، عادل آباد شیراز، مرکزی زاهدان و زندان مرکزی بندرعباس اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین‌ فعالین بلوچ، سحرگاه دوشنبه ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، لیلا بامری، متاهل، دارای ۲ فرزند پسر ۵ و ۷ ساله، فرزند؛ دادعباس، اهل روستای پنگ از توابع بخش جازموریان در شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان و زندانی متهم به جرائم(مواد مخدر) اعدام شد.

براساس این گزارش، حکم اعدام لیلا بامری، در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد و در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، مراسم‌ تدفین وی در روستای پنگ برگزار شد.

لازم به اشاره است، لیلا بامری، حدود ۳ سال قبل به اتهام(حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر) دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

گفته‌می شود، خانواده لیلا بامری، از اجرای حکم اعدام وی بی اطلاع بودند و این زندانی حتی لز حق آخرین ملاقات با فرزندان خردسال خود نیز محروم ماند.

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، خسرو محمدی، فرزند: هیبت الله، اهل شیراز مرکز استان فارس و زندانی متهم به جرائم(موادمخدر) در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

براساس این گزارش، خسرو محمدی، در سال ۱۳۹۷، به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر) در زاهدان، دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب این‌ شهر به اعدام محکوم شد و حکم وی از سوی دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود.

همچنین، گفته می شود اجرای حکم اعدام خسرو محمدی بدون انجام آخرین ملاقات وی با خانواده اش اجرا شده است.‌

سازمان حقوق بشر ایران هم در اخباری اعلام کرد؛ سحرگاه چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، منصور سعیدی، اصغر خوش سیما و عباس هُماور، زندانیان متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند.

به نقل از یک منبع مطلع”‘منصور سعیدی و اصغر خوش سیما در یک پرونده مشترک از ۳ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. عباس هُماور نیز از حدود چهار سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

این ۳ زندانی پس از انجام آخرین ملاقات با خانواده های خود پای چوبه دار رفتند.

افزون بر این، سحرگاه سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، کیومرث صادق پور، به همراه ۲ زندانی دیگر با هویت نامشخص، محبوس در زندان دیزل آباد (مرکزی) کرمانشاه، به اتهام جرائم (مواد مخدر) اعدام شدند.

براساس این گزارش،‌ اجرای احکام اعدام هر ۳ نفر آن زندانیان مرتبط با جرائم (مواد مخدر) عنوان شده است.

گفته می شود، اجرای احکام اعدام این‌ افراد بدون انجام آخرین ملاقات آنها با خانوادهایشان صورت گرفته است.

در خبری دیگر،‌ سحرگاه پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، دو زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی(لاکان) شهر رشت مرکز استان گیلان اعدام شدند.

براساس این گزارش، از هویت این‌۳ زندانی اطلاعی در دسترس نیست.

سازمان حقوق بشر ایران، ضمن اعلام این خبر، اتهام منتسب شده به این ۳ زندانی با هویت نامشخص را (قتل عمد) اعلام کرده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اجرای احکام اعدام هیچ یک از این زندانیان توسط رسانه های رسمی و یا منابع داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقصاص نفسمجازات اعدامگذشت از قصاصحق حیاتقصاص نفس در ایراناعدام در زندان عادل آباد شیراززندان‌عادل آبادمنصورسعیدیخسرو محمدیروستای پنگحقوق بشر در ایرانقتل عمدزندانی موادمخدرزندان عادل آباداجرای قصاص نفسشهرستان بندرعباسقاچاق موادمخدر در ایرانمنصور سعیدیاعدام‌لیلابامریجازموریانزندان مرکزی رشتقصاصزندان دیزل آبادزندانی مواد مخدرزندان دیزل آباد در کرمانشاهزندانیان در زندان دیزل آباداصغر خوش سیمااعدام لیلا بامریروستای پنگ جازموریانزندان رشتمجازات اعدام در ایرانبندرعباسقاچاق مواد مخدراعدام جرائم مواد مخدراعدام در زندان مرکزی رشتاعدام قصاصاصغرخوش سیمااعدام لیلابامریقتلزندان مرکزی کرمانشاهاعداممتهم به جرائم مواد مخدردیزل آباد کرمانشاهقصاص کردناعدام‌قصاصعباس هُماوراعدام خسرومحمدیقصاص در ایراناستان کرمانشاهقرنطینه زندان زاهداناعدام در زندان بندرعباساعتراضات در زندان عادل آباد شیرازحکم‌اعداملیلابامریاعدام زندان بندرعباساعدام خسرو محمدیحقوق بشرشیراززندان دیزل آباد کرمانشاهسلب حیاتمجارات اعدام در ایراناعدام در زندان دیزل آباد کرمانشاهمنشور حقوق شهروندی،لیلا بامریزندان لاکان‌رشتاجرای اعدام در عادل آبادزندان بندرعباسلغو حکم اعدامزندان مرکزی بندرعباساجرای حکم قصاصلاکان رشتزندان‌لاکان رشتخسرومحمدیاعدام‌قتلزندانیان مواد مخدر در زندان دیزل آباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.