چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

حکم اعدام یک زندانی در زندان لنگرود قم اجرا شد

0
230

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام یک زندانی متهم به (قتل عمد) در زندان لنگرود (مرکزی) قم اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، حرالدین شکری، متولد: ۱۳۶۴، اهل روستای احمد آباد (شاهجرد) از توابع قم و زندانی متهم به (قتل عمد) و محکوم به قصاص نفس، در زندان لنگرود (مرکزی) قم اعدام شد. 

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”حرالدین شکری از حدود ۴ سال پیش به اتهام قتل عمدی در یک نزاع دسته جمعی بازداشت و به اعدام محکوم شد. او اهل روستای احمد آباد (شاهجرد) از توابع قم و از طایفه شاهون بود.”

اجرای حکم اعدام این زندانی، تا لحظه تنظیم این گزارش، توسط رسانه های رسمی داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارش سالانه خود از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، پرده برداشت و به تشریح جزئیات این موارد نیز در گزارش خود اشاره کرد.

همچنین، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام و بی توجهی به حق حیات انسانها، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: