•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۲ زندانی در اراک اجرا شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با جرائم موادمخدر در زندان مرکزی اراک اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمدحسن کهراری – متولد: ۱۳۷۴ و مرتضی تیموری – متولد: ۱۳۷۳، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی اراک مرکز استان مرکزی اعدام شدند.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”مرتضی تیموری، اهل روستای گرمی از توابع استان لرستان و محمدحسن کهراری، اهل کرمانشاه بود و از ۲ سال پیش با اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت و در زندان به‌سر میبرد.”

اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.