•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با اتهام سیاسی و ارتکاب قتل، در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، محسن قنبرزهی، متولد: ۱۳۵۷، مجرد، عین الله قنبرزهی، فرزند: عبدالرحمن، متولد: ۱۳۶۸، متاهل و دارای ۴ فرزند، زندانیان امنیتی و متهم به قتل، اهل روستای شندک از توابع زاهدان در استان سیستان و بلوچستان در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

براساس این گزارش، محسن(نصرالله)قنبرزهی، در زمان بازداشت ۱۶ سال سن داشته و در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای احکام اعدام از بند عمومی زندان مرکزی زاهدان به همراه عین الله قنبرزهی به سلول انفرادی منتقل و در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، آخرین ملاقات را با خانواده های خود داشتند.‌

همچنین، عین الله قنبرزهی، در سال ۱۳۹۱، به همراه خواهرزاده خود محسن(نصرالله)قنبرزهی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهر زاهدان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

با آغاز مراحل دادرسی، عین‌الله و محسن (نصرالله) قنبرزهی، با اتهام (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروه‌های ضد نظام) و ارتکاب (قتل) یک نفر از نیروهای سپاه پاسداران توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی مهدویان و دادگاه کیفری این شهر محاکمه و به اعدام محکوم شدند.‌

لازم به ذکر است، این ۲ زندانی در سال ۱۳۹۸، با انتشار نامه ای سرگشاده به تشریح روند بازجوئی های گرفته شده آنها اشاره و تاکید کردند که‌کلیه موارد درج شده در برگه های بازجویی توام با ارعاب، تهدید، ضرب و شتم و شکنجه بازجویان اطلاعات سپاه زاهدان بوده است.‌

از جمله موارد شکنجه های این افراد می توان به دفن کردن عین‌الله قنبرزهی از گردن به پائین در خاک برای گرفتن اعتراف اجباری توسط بازجویان اطلاعات سپاه اشاره کرد.

اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.