•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

انتقال ۱۴ زندانی به سلول انفرادی در زندان های رجایی شهر و قزلحصار کرج جهت اجرای احکام‌ اعدام

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵شهریور ماه ۱۴۰۱، دست‌کم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر و ۶ زندانی در زندان قزلحصار کرج، جهت اجرای احکام اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، از روز یکشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، دست‌کم۱۴زندانی با جرائم قتل عمد، موادمخدر و سرقت مسلحانه که پیشتر احکام اعدام آنها در دیوان عالی کشور تائید شده بود در ۲ زندان رجائی شهر و قزلحصار کرج، جهت اجرای احکام به سلول انفرادی منتقل شدند.‌

براساس این گزارش، اتهامات جملگی این زندانیان مرتبط با قتل، موادمخدر و سرقت مسلحانه اعلام شده است و برخی از زندانیان آخرین ملاقات را با خانواده های خود انجام دادند.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت در زندان رجایی شهر کرج به حقوق بشر در ایران گفت:”از ۲ روز پیش وضعیت داخلی این زندان به شدت امنیتی شده و چندین مرحله ماموران گارد زندان با ورود ناگهانی به سالن ها و اندرزگاهها به دنبال گوشی های تلفن همراه زندانیان هستند.”

این‌منبع مطلع همچنین افزود:”بنا بر اعلام مسئولان زندان چنانچه گوشی تلفن‌ همراه از یک زندانی محکوم به اعدام کشف بشود حکم آن زندانی در کمتر از ۱ هفته اجرا خواهد شد.”

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.