•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

حکم اعدام یک زندانی پس از ۱۱ سال اجرا شد

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در یکی از زندانهای کشور اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک زندانی متهم به قتل سلمان احسانی، مامور مرزبانی نیروی انتظامی، که پیشتر حکم اعدام او توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد.

براساس این گزارش، این قتل در سال ۱۳۹۱، در پی درگیری مسلحانه با قاچاقچیان سوخت در منطقه خلیج فارس رقم خورد که در پی آن سلمان‌ احسانی، مامور مرزبانی نیروی انتظامی، جان خود را از دست داد.‌

پس از بازداشت متهم این پرونده و طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی، این فرد با اتهام قتل توسط دادگاه محاکمه و به اعدام محکوم شد.
این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور عینا تائید شد.‌

در این گزارش به هویت زندانی و زندان محل اجرای حکم اعدام اشاره ای نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.