•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

یک زندانی در شهرستان گنبد کاووس اعدام شد

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان شهرستان گنبد کاووس اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، غفور نجات پور، متولد: ۱۳۷۹، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهرستان گنبد کاووس واقع در استان گلستان اعدام شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به حقوق بشر در ایران گفت:”غفور چند سال پیش در پی یک نزاع خیابانی فردی را به قتل رسانده بود که در می شکایت خانواده آن فرد و بازداشت پس از طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شد.‌”

این‌منبع مطلع همچنین افزود:”برای جلب رضایت ولی دم مقتول تلاشهای زیادی حتی تا لحظه اجرای حکم صورت گرفت اما با توجه به درخواست آنها برای اعدام این حکم اجرا شد.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، اجرای حکم اعدام غفور نجات پور از سوی رسانه های رسمی داخل کشور منتشر نشده است.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.