•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی اردبیل جهت اجرای حکم‌اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، احمد پناهی، متولد: ۱۳۷۱، زندانی متهم به قتل و محکوم به اعدام، جهت اجرای حکم از بند عمومی زندان مرکزی اردبیل به سلول انفرادی منتقل شد.‌

یک‌ منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”احمد از حدود ۴سال پیش به اتهام قتل ناموسی بازداشت و در زندان به‌سر میبرد.”

لازم به ذکر است، این زندانی در مرداد ماه ۱۴۰۱ نیز جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد اما با اخذ مهلت یک ماهه به بند خود بازگشته بود.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.