•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد در زندان مرکزی (دستگرد) استان اصفهان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، حسن آقامحمدی، متولد: ۱۳۷۴، اهل مینادشت، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان دستگرد استان اصفهان اعدام شد.‌

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”حسن آقامحمدی از حدود سه سال پیش در زندان به‌سر میبرد.”

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.