•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

حکم اعدام یک زندانی در زاهدان اجرا شد

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۷مهر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱،‌ مرتضی براهویی، اهل منطقه جاده قدیم زاهدان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.‌

براساس این گزارش، مرتضی براهویی، چند یال قبل در پی ارتکاب قتل بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی توسط دادگاه کیفری زاهدان به اعدام محکوم شده بود.

حکم اعدام مرتضی براهویی، پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عینا تائید و پرونده وی به شعبه اجرای احکام دادسرای این شهر ارجاع شده بود.‌

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.