•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

احکام اعدام ۲ زندانی در زندانهای الیگودرز و زابل اجرا شد

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با جرائم موادمخدر در زندانهای الیگودرز و نصرآباد زابل اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، محمد زرکزهی، فرزند؛ عبداله، اهل زابل، زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان نصرآباد شهرستان زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان اعدام شد.

براساس این گزارش، محمد زرکزهی، از سال ۱۳۹۸، با اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی در دادگاه انقلاب شهرستان زابل به اعدام محکوم شد. حکم اعدام وی در شعبه دیوان عالی کشور عینا تائید و پرونده وی به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب زابل ارجاع شده بود.

در خبری دیگر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد؛ سحرگاه شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، یوسف فرجی، متولد: ۱۳۵۹، اهل رشت، زندانی متهم به جرائم موادمخدر محبوس در زندان شهرستان الیگودرز اعدام شد.‌

یک‌منبع مطلع در تشریح چگونگی بازداشت و روند پرونده یوسف فرجی اعلام کرد:”یوسف فرجی پیش از بازداشت، راننده کامیون بود و حدود سه سال پیش در الیگودرز بازداشت و به اعدام محکوم شد.”

اجرای احکام اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.