•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

اعدام یک زندانی در زندان زنجان و انتقال ۲ زندانی به سلول انفرادی در زندان قائن

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی زنجان اجرا شد. همچنین، دو زندانی با جرائم مواد مخدر و قتل عمد، در زندان شهرستان قائن جهت اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، جلال مولایی، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی استان زنجان وه‌پیشتر حکم قصاص وی در دیوان عالی کشور تایید شده بود در این زندان اعدام شد.‌

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”جلال مولایی از سال ۱۳۹۸ پس از ارتکاب قتل بازداشت و در زندان مرکزی زنجان بسر می برد.”

اجرای حکم اعدام جلال مولایی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

در خبری دیگر وبسایت حال وش اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، عبدالصبور نارویی – متولد: ۱۳۶۵ – فرزند: محمدکریم – متاهل و دارای فرزند – اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر به همراه یک زندانی دیگر با اتهام قتل عمد، در زندان شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی، جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

براساس این گزارش، عبدالصبور نارویی، از سال ۱۳۹۸ پس از بازداشت به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در مراحل دادرسی توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان قائن محاکمه و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

همچنین، از هویت دیگر زندانی که با اتهام قتل عمد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان شهرستان قائن منتقل شده اطلاعی در دست نیست.‌

خانواده این ۲ زندانی امروز آخرین ملاقات پیش از اجرای احکام را ابن افراد داشتند.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.