•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

حکم اعدام‌ دستکم ۱ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، دستکم یک زندانی با اتهام قتل عمد، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.‌

براساس این گزارش، یکی از زندانیان که با اتهام قتل به اعدام محکوم و حکم اعدام وی در این زندان اجرا شده در سال ۱۳۹۱ پس از ارتکاب قتل بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بود.‌

رسیدگی‌ به این پرونده از سال ۱۳۹۱، بدنبال کشف جسد مرد میانسال توسط فرزندان داخل وان حمام شروع شد. خیلی زود تیمی از کارآگاهان جنایی استان البرز در محل جنایت حضور یافتند و با پیکر بی جان پیرمردی روبرو شدند که با دهان و دست وپای بسته داخل وان حمام بود.

بازپرس کشیک قتل  بلافاصله دستور داد جسد پیر مرد که تاجر زعفران بود به پزشکی قانونی منتقل شود درحالیکه کارآگاهان بدنبال شناسایی عامل جنایت بودند نتیجه پزشکی قانونی نشان داد پیرمرد در اثر ضربه به ناحیه سر و خفگی جات باخته است.

کارآگاهان جنایی پس از تحقیقات گسترده و پی بردن به سرقت میلیونی زعفران از خانه مقتول و همچنین رقت خودرو  توانستند رد پای قاتل را شناسایی کرده و انجام معامله خودروی سرقتی متهم فراری را نارسایی و دستگیر کنند.

این متهم پس از مدتی در شعبه ۱ دادگاه کیفری استان البرز، محاکمه و پس صدور حکم‌ اعدام و عدم رضایت ولی دم مقتول و مطالبه میلیارد تومان وجه نقد به عوض رهایی وی از اعدام و ناتوانی این فرد متهم به قتل از تامین مبلغ مذکور اعدام شد.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.