•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

حکم اعدام یک زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد

0
216

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی کرج اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، حسن مهری پرگو، زندانی متهم به قتل عمد در زندان مرکزی کرج که پیشتر حکم قصاص وی صادر و تایید شده بود در این زندان اعدام شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت:”حسن مهری پرگو، از سال ۱۳۹۱، پس از ارتکاب یک فقره قتل دستگیر و پس از صدکر حکم اعدام تلاش های زیادی برای جلب رضایت از ولی دم مقتول صورت گرفت اما در پی حکم رضایت سحرگاه چهارشنبه ۱۱ آبان ماه حکم اعدام وی اجرا شد.”

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

اعلامیه ترحیم حسن مهری پرگو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.