•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

حکم اعدام یک زندانی در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
118

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی که با اتهام مواد مخدر، در زندان مرکزی (وکیل آباد) مشهد اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، آمین آبیل، فرزند: الله نظر، اهل شهرستان زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان و محبوس در زندان مرکزی (وکیل آباد) مشهد مرکز استان خراسان رضوی از بابت اتهام موادمخدر اعدام شد.

براساس این گزارش، امین آبیل، در سال ۱۳۹۷ به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی دستگیر و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب مشهد به اعدام محکوم شد.

پس از ارجاع این‌ حکم به دیوان‌ عالی‌ کشور حکم بدوی عینا تائید و پرونده امین آبیل به واحد اجرای احکام دادسرای مشهد ارجاع شده بود.

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.