•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی همدان اجرا شد

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰آبان ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی استان همدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، داوود بهرامی، اهل جورقان از توابع استان همدان و زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی همدان اعدام شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “داوود بهرامی از حدود سه سال پیش در همدان به اتهام حمل مواد بازداشت و به اعدام محکوم شد. او را از بعدازظهر روز جمعه به انفرادی منتقل کردند و خانواده‌اش آخرین ملاقات را با وی انجام دادند.”

همزمان با داوود بهرامی دو زندانی دیگر نیز که با اتهام قتل عمد، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند که این با اخذ مهلت از شکات پرونده به بندهای خود بازگشتند.

اعدام داوود بهرامی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.