•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

صدور حکم اعدام برای یک استاد دانشگاه با اتهام امنیتی

0
613

حقوق بشر در ایرانامروز شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، یک متهم امنیتی با اتهام جاسوسی از سوی دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانال تلگرامی سپاه پاسداران، طی روزهای اخیر، فردی با اتهام جاسوسی که پیشتر توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود به اعدام محکوم شد. 

در این گزارش اشاره ای به نام فرد مذکور نشده و فقط اعلام شد این متهم امنیتی که از روسای یکی از دانشگاههای ایران بوده با اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا « سیا »، به اعدام محکوم شده است. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود می باشد اما در ایران طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان را از بابت اتهام  بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب تحت عنوان “پروژه نفوذ” این افراد به احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام محکوم شدند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان و نوع فعالیتهای آنان از این موارد بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامتهم به جاسوسیمتهمان امنیتی در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازاتهای غیر انسانیمحاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیلنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندیگزارش نقض حقوق بشر در ایراناتهام جاسوسیاتهام جاسوسی برای دوول متخاصماتهام جاسوسی در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهمان امنیتیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانجاسوسیجاسوسی برای اسرائیلجاسوسی برای دوول متخاصمجرم جاسوسیحق دادرسی عالانهحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحق دادرسی ععادلانهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندانیان متهم به جاسوسیسازمان جاسوسی اسراییلسازمان جاسوسی سیاصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانصدور حکم حبس تعزیریضد جاسوسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: