•                  
سه شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

حکم اعدام زندانی متهم به قتل در مشهد اجرا شد

0
403

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، قاسم – غ، متولد : ۱۳۶۵ –  زندانی متهم به قتل عمد که پیشتر حکم اعدام وی با اتهام مذکور توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور مجتبی علیزاده، صادر و در شعبه ۲ دیوان عالی کشور تائید شده بود پس از ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام در زندان وکیل آباد مشهد به اجرا در آمد. 

داستان ارتکاب قاسم – غ، به قتل به سال ۱۳۹۲ و یک نزاع خیابانی ۵۰ نفر فامیلی باز می گردد که به موجب آن با شلیک گلوله مرتکب قتل ۲ نفر شده بود.

 ساعت ۸ شب مورخ ۲۰ تیر سال ۱۳۹۲، نزاع مسلحانه ای در روستای دوله از توابع مشهد در حالی به دلیل اختلافات دامنه دار قبلی رخ داد که نزاع ها و مشاجرات لفظی چندین فامیل از اهالی روستا به کینه های عمیقی تبدیل شده بود و آنان پرونده ای نیز در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در حال رسیدگی داشتند. اما شب وقوع حادثه نیز عده ای از طرف های مقابل درون یک خودرو بودند که مورد هجوم طرف های دیگر قرار گرفتند و به این ترتیب نزاعی دسته جمعی با پرتاب سنگ و شلیک گلوله آغاز شد. سرنشینان خودرو به اطراف گریختند که یکی از آن ها پشت تیر برق مخفی شد.

در حالی که حدود۵۰ نفر در این نزاع وحشتناک شرکت داشتند یکی از مهاجمان، سلاح خود را بیرون کشید و به سوی طرف های مقابل شلیک کرد. او ابتدا فردی را که پشت تیر برق بود نشانه گرفت و زمانی که آن جوان سر خود را از پشت ستون سیمانی خارج کرد ناگهان گلوله ای به سرش خورد و او را نقش بر زمین کرد. در همین حال گلوله مشابه دیگری نیز به پای یکی دیگر از جوانان طرف مقابل اصابت کرد که شریان های حیاتی بدنش را برید و این گونه تعداد مجروحان این نزاع فامیلی تاسف بار به پنج نفر رسید با وجود این ۲ جوان ۳۱ و ۳۲ ساله به نام های میرزاعلی و علی اصغر به دلیل عوارض ناشی از اصابت گلوله جان باختند و ۳مجروح دیگر این حادثه در مرکز درمانی بستری شدند.

به دنبال وقوع این جنایت های مسلحانه، بی درنگ تحقیقات قضایی با حضور شبانه قاضی موحدی راد؛ قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه؛ در حالی آغاز شد که همه عاملان اصلی شرکت کننده در نزاع مسلحانه گریخته بودند. این گونه بود که بررسی های اطلاعاتی و عملیات ضربتی کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با دستورات ویژه و محرمانه قاضی با تجربه ویژه قتل عمد برای دستگیری متهمان وارد مرحله جدیدی شد و کارآگاهان با راهنمایی های قضایی، دامنه تحقیقات خود را به مکان های احتمالی اختفای متهمان در روستای دوله و دیگر نقاط شهر کشاندند و تعداد زیادی از عاملان شرکت کننده در نزاع را دستگیر کردند اما حدود ۱۰ روز بعد کارآگاهان در چند عملیات هماهنگ و غافلگیرانه موفق شدند ۵ نفر دیگر از عوامل اصلی این نزاع خونبار را به دام بیندازند و به چنگال عدالت بسپارند.

با وجود این متهم ردیف اول این پرونده جنایی که قاسم- غ، نام داشت در حالی به اتهام دو قتل مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفت که شاهدان عینی از تیراندازی های وحشتناک او سخن می گفتند.

با تکمیل تحقیقات در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و صدور کیفرخواست، این پرونده با توجه به اهمیت آن، به شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی ارسال شد و مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت. در جلسات محاکمه که به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور، مجتبی علیزاده،  انجام شد همه زوایای این پرونده جنایی و همچنین اسناد و مدارک موجود به دقت بررسی شد و متهم نیز در حضور وکلای مدافع به دفاع از خود پرداخت. در نهایت با توجه به گزارش کارشناسان سلاح که قتل دو جوان ۳۱ و۳۲ ساله را بر اثر شلیک گلوله از یک سلاح مرگبار تشخیص دادند و همچنین علم قضات با تجربه دادگاه کیفری یک که براساس دفاعیات متهم، اظهارات شهود ، محتویات پرونده و دیگر گزارش های مستند و دقیق استوار بود، رای دو بار قصاص نفس برای قاسم، ۲۷ ساله، صادر شد اما متهم به دو جنایت مسلحانه و وکیل مدافع وی به رای صادر شده از سوی دادگاه اعتراض کردند و خواهان بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور شدند.

قضات شعبه ۲ دیوان عالی نیز پس از مطالعه دقیق پرونده، رای دادگاه را مطابق با موازین شرعی و قانونی دانستند و مهر تایید بر آن زدند. این گونه بود که پرونده دو قتل مسلحانه به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد تا این که بعد از گذشت حدود ۷ سال از ماجرای این نزاع هولناک، مقدمات اجرای حکم قصاص نفس فراهم شد و به این ترتیب سپیده دم روز گذشته، عامل دو جنایت مسلحانه که اکنون ۳۴ ساله بود با برنامه ریزی های ویژه قضایی و با نظارت قاضی اجرای احکام و حضور دیگر مسئولان ذی ربط، پای چوبه دار رفت و در زندان مرکزی مشهد اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان وکیل آبادمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناندرزگاه ۱۰۴ بند۵ زندان وکیل آباد مشهداندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل آباد مشهداتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در مشهداجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قاسم در زندان وکیل آباد مشهداعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی مشهداعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندان وکیل آباد مشهداعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام غلامرضا ق در زندان وکیل آبادبند مشاوره ۳ زندان وکیل آبادبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهدبند ۳ زندان وکیل آباد مشهدبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدبند ۵ زندان وکیل آباد مشهدبند زنان زندان وکیل آباد مشهدبند۴ زندان وکیل آباد در مشهدحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی مشهدزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: