•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی اراک اجرا شد

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام جواد کخا، زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی اراک اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، جواد کخا، زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی اراک که پیشتر با اتهام مذکور توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرای حکم شد. 

عمادالدین باقی در کانال تلگرام خود هویت فرد اعدام شده را جواد کخا و تاریخ اجرای حکم را روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه اعلام کرد. 

این گزارش که توسط سازمان حقوق بشر ایران به نقل از روزنامه شرق منتشر شده در بخشی از مقاله این روزنامه آمده است: “لب ماجرا چنان که در رای دادگاه هم به وضوح ‏آمده، این است که او به اتفاق همسرش و خواهر و ‏شوهرخواهرش در دلیجان به بازار رفته بودند، فردی مزاحم ناموس آنها می شود ‏و سماجت داشته که شماره تلفن بدهد و بگیرد. جواد به او تذکر می دهد که اینها ناموس ما هستند و مزاحم نشود؛ اما آن ‏مرحوم باز ‏هم کار خود را تا پای ماشین آنها تکرار می کند. جواد همسر، خواهر و شوهرخواهرش را داخل ماشین می فرستد و برمی گردد که ‏فرد مزاحم را توبیخ کند. مقتول چاقو می کشد، جواد (متهم پرونده) هم یک لحظه چاقوی او را در دستش می پیچاند، باهم روی ‏زمین می افتند و نوک چاقو به بدن خود مقتول فرو می رود. جواد که تصور نمی کرده زخمی جدی به وجود آمده باشد، با جداکردن مردم ‏آنجا را ترک می کند؛ اما آن ‏مرد به بیمارستان منتقل می شود (در دلیجان) و شش ساعت بعد فوت می کند. یک بیمارستان در دلیجان ‏که به واقع شهری کوچک است، مرتکب خطای ‏پزشکی می شود و نمونه های دیگر را در همه شهرهای بزرگ و ‏بیمارستان های مجهز خبر داریم.”

همچنین در این گزارش نوشته شده: “در حالی که شعبه قبلی دیوان (شعبه ۳۲) صراحتا نوشته است در این ‏پرونده ‏تشریفات دادرسی رعایت نشده و همچنین تصریح کرده که تحقیقات کافی انجام نشده است، اما شعبه بعدی دیوان حتی به نظر ‏شعبه ‏دیگر عنایت نمی کند. قاعده «درء» هم جاری نمی کند‎.‎‎در برخی از پرونده های جنایی، شبهاتی جدی وجود دارد که چندان مورد توجه نیست و اگر توجه می شد، نمونه های ‏فراوانی را با اسناد و مدارک ارائه می کردیم. اگر امکان نقد آرای محاکم وجود داشت و این موارد را در ‏مطبوعات می گفتیم و می ‏نوشتیم، شاید جلوگیری می شد. ‎نمی توانید تصور کنید لحظه های جانکاهی را که بر یک خانواده می گذرد.”

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتقصاص نفساعدام در ایراناجرای حکم اعدامطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامدیوان عالی کشورقصاص در ایراندادگاه کیفریصدور حکم اعدامدیوان عالی ایرانصدور حکمزندان مرکزی اراکمجازات اعداماعدام قتل عمدقصاصمجازات اعدام در ایرانقوانین اجرای حکم اعداماعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانیقانون مجازات اسلامیگذشت از قصاصاجرای حکم اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدامتائید حکم اعدامدادگاه کیفری اراکحدود و قصاصمجازات غیرانسانیمجازات اعدام ایرانحکم قصاصحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام در زندانهای ایرانقصاص نقسمجازات قتل عمداعدام اجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاتهام قتل در ایراناجرای حکم قصاصمجازات قصاصاجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراناعدام مجازات غیرانسانیمجازات اعدام زندانیان در ایراناجرای قصاص نفسمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناجرای حکم اعدام در زندانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زندانحکم اعدام متهمان به قتلشعبه دیوان عالی کشوردرخواست قصاصصدور حکم اعدام در ایراناعدام جواد کخااعدام جوادکخازندان مرکزی در اراک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: