•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت یک فعال تلگرامی در بابل توسط نیروهای امنیتی

0
780

یک فعال تلگرامی ساکن بابل به اتهام فعالیت در فضای مجازی و مدیریت یک کانال تلگرامی و انتشار اخبار پیرامون سیل های اخیر در کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اعتمادآنلاین، امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، حسن محمدنژاد، رئیس پلیس فتای استان مازندران از بازداشت یک فعال تلگرامی که در فضای مجازی با راه‌اندازی یک گروه تلگرامی با ۴ هزار عضو به گفته این مقام امنیتی اقدام به انتشار “محتوای غیر اخلاقی، اخبار و شایعه‌پراکنی” در خصوص سیل‌های اخیر در کشور می‌کرد بازداشت شد.

وی افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات گسترده پلیسی متهم شناسایی و با هماهنگی قضائی در اقدامی غافلگیرانه دستگیر شد.

رئیس پلیس فتای مازندران مدعی شد: “برابر بررسی‌های به عمل آمده این گروه تلگرامی در حوزه شایعه پراکنی در خصوص سیل اخیر فعالیت داشته که برابر هماهنگی قضائی از فعالیت این گروه تلگرامی جلوگیری شد”.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ فروردین ماه، رئیس پلیس فتای استان خوزستان ار معرفی ۲۴ شهروند به دستگاه قضایی به اتهام پخش شایعه درباره سیل و “تشویش اذهان عمومی” خبر داده بود.

 سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، در گزارشی که از رده بندی جانی آزادی رسانه های در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده به سقوط شش پله ای ایران در پی بازداشت های خودسرانه و محکومیت های سنگین برای روزنامه‌نگاران و شهروند–خبرنگاران اشاره کرده است. همچنین اشاره شده که جمهوری اسلامی همچنان یکی از بزرگترین زندان های جهان برای فعالان رسانه ای است و در فاصله سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ دستکم ۸۶۰ روزنامه نگار و شهروند–خبرنگار در این کشور بازداشت، زندانی و حتی اعدام شده اند.

بازداشت و سرکوب فعالان فضای مجازی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.