•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

محکومیت فردین مولودی, شهروند ساکن سنندج به تحمل حبس تعزیری

0
291

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب سنندج با صدور دادنامه ای فردین مولودی, شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. وی در تاریخ ۲۰ آذر ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, فردین مولودی, شهروند ساکن سنندج که پیش از این توسط دادگاه انقلاب این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش؛ اتهام مطروحه علیه این شهروند “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” عنوان شده اما با این حال اطلاع دقیقی از مصادیق حقوقی اتهام وی در دست نیست.

در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸, فردین مولودی, توسط ماموران اطلاعات سنندج بازداشت و پس از چند روز با پایان بازجوییها و سپردن وثیقه، موقتا تا هنگام اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود.

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: