•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

فرخ عبدی، فعال تلگرامی به پانزده ماه حبس دیگر محکوم شد

0
602

فرخ عبدی فعال تلگرامی و از اهالی شهر ارومیه پنجشنبه هفته گذشته در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ارومیه به اتهام «توهین به مقدسات» به پانزده ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، آقای عبدی پیش‌تر در دادگاه دیگری توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۳ سال حبس محکوم شد و پس از اعتراض به رای صادره در شعبه اول دادگاه تجدید نظر محکومیت وی به ۱۵ ماه حبس کاهش یافت. فرخ عبدی فعال تلگرامی و از اهالی شهر ارومیه روز پنجشنبه مورخ ۲۵ مردادماه ۹۷ درشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ارومیه به اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

یک منبع مطلع به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “آقای عبدی مدیر یک کانال تلگرامی که هم‌اکنون در بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه محبوس است. وی پیشتر در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام همکاری با گروههای مخالف نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و در شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر حکم ایشان به ۱۵ ماه کاهش یافت.

ایشان روز پنجشنبه هفته گذشته در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ارومیه به تحمل ۱۵ ماه حبس محکوم شده است. مسئولین زندان کماکان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم از انتقال وی به بند سیاسی این زندان جلوگیری می‌کنند”.

پیشتر یک منبع آگاه از وضعیت آقای عبدی به حقوق بشر در ایران گفته بود: “آقای عبدی مدیر یک کانال تلگرامی اواسط بهمن ماه سال ۹۶ در شهر قشم بازداشت و پس از انتقال به تهران دو روز بعد به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و به اتهام “ارتباط با گروههای مخالف نظام” به تحمل ۳ سال حبس محکوم شد. او در تاریخ ۱۶ اسفند ماه سال گذشته به بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه منتقل شد که پس از اعتراض به رای دادگاه، در شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان محکومیت ایشان به ۱۵ ماه حبس کاهش یافت. ایشان هم اکنون در بند عمومی زندان ارومیه هستند و مسئولین زندان ایشان را بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم به بند سیاسی این زندان منتقل نمی‌کنند.”

بازداشت و سرکوب فعالان رسانه ای و فعالان تلگرامی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.