•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

فرشید سعیدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه آزاد شد

0
578

روز سه شنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, فرشید سعیدی، زندانی محبوس در بند ۱۱ تیپ ۱ زندان تهران بزرگ” فشافویه” و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی مرداد ماه سالجاری در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود از زندان تهران بزرگ آزاد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، فرشید سعیدی از بازداشت‌شدگان تجمعات اعتراضی سراسری مردادماه سالجاری در ادامه روند آزاد سازی زندانیانی که مجموع محکومیت و یا باقی مانده محکومیت آنها یک سال و یا کمتر میباشد روز سه شنبه ۷ اسفند ماه سالجاری از زندان تهران بزرگ” فشافویه” آزاد شده است. فرشید سعیدی در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سالجاری بازداشت و پس از تکمیل پرونده و اعزام به دادگاه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای به همراه ۵ دیگر از معترضان بازداشت شده در تجمعات مذکور به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه سالجاری طی گزارشی ضمن اعلام اسامی تعدادی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ از وضعیت این زندانی سیاسی به همراه پنج تن دیگر اطلاع رسانی کرده بود. لازم به توضیح است, این شهروند ساکن تهران در طی مراحل دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بود و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” به یک سال حبس محکوم شده‌بود. برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه با حضور هیئت منصفه و وکیل انتخابی از سوی متهم از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات ۱۳۹۴ که در نظام قضائی ایران جاری میباشد بر حق افراد بر دارا بودن وکیل انتخابی خود در زمان محاکمه تاکید کرده است.

فرشید سعیدی از معترضان بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ماه سالجاری که در حوالی خیابان ولیعصر تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد که در اصل ۲۷ قانون اساسی که حکومت جمهوری اسلامی ادعای عمل و احراتم بر آن را دارد به صراحت بر حق شهروندان بر تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح تاکید کرده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق هر فرد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

اعتراضات مردادماه  ۱۳۹۷ در کشور از شهرک صنعتی شاهپورجدید اصفهان در اعتراض به گرانی، افزایش تورم و قطعی مکرر برق آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر سرایت کرد.

در روز ۱۱ مردادماه سال جاری، شمار زیادی از شرکت‌کنندگان این تجمعات، از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. این بازداشت‌ها، حد فاصل پارک دانشجو و خیابان حافظ در تهران انجام شده و معترضان پس از دستگیری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی به بازداشتگاه وزرا منتقل شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر طی گزارشی در همین رابطه نوشت: « قوه قضائیه ایران حداقل ۲۴ نفر را براساس اتهامات “مبهم” امنیت ملی، در ارتباط با اعتراضات اواسط تابستان در شهرهای مختلف کشور، محکوم کرده که مجازات آنها از شش ماه تا شش سال زندان متفاوت است.»

این گزارش همچنین به مرگ معترضی به نام “رضا اوتادی” در تظاهرات کرج به ضرب گلوله اشاره می کند و می گوید دولت ایران هنوز نتیجه تحقیقات درباره اینکه چه کسی مسئول مرگ او بوده را منتشر نکرده است.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: