•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

بازداشت فرزانه انصاری فرد توسط نیروهای امنیتی

0
302

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان بهبهان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان این شهرستان فرزانه انصاری فرد, خواهر فرزاد انصاری فرد از جان باختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فرد, شهروند ساکن شهرستان بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فرد, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در این شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

لازم به ذکر است این تجمع اعتراضی با توجه به فراخوانهای قبلی در اعتراض به صدور احکام اعدام جاری برای معترضان آبان ماه ۱۳۹۸و همچنین اوضاع نابسامان اقتصادی در کشور شکل گرفت و طی این اعتراضات نیروهای امنیتی در حالت آماده باش کامل قرار گرفتند. 

تصاویر ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان دارد.امروز چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی است که معترضان به خیابان آمدند. در این بین تاکنون بازداشت فرزانه انصاری فر تایید شده و کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی دارند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده است.

این تجمعات اعتراضی در حالی ادامه دارد که شهروندان معترض در شهرستان با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع خال حاضر خاک بر کشور نشان دادند. 

براساس گزارشهای دریافتی نیروهای امنیتی برای سرکوب و اعمال فشار بر شهروندان از گاز اشک آور استفاده کردند و کماکان سرکوب و محیط امنیتی در شهرستان بهبهان حاکم است. همچنین گزارشهایی از تیراندازی هوائی هم مخابره شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرزانه انصاری فرفرزانه انصاری فردفرزانه انصاری فرد بازداشتفرزاد انصاری فردنقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنتییاصل ۲۷ قانون اساسیاعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سرکوببازداشت فرزانه انصاری فربازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشتگاه نیروی انتظامیتجمعات شهرستان بهبهانحق برگزاری تجمعات اعتراضیحقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانشهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: