•                  
چهارشنبه , ۰۸ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, ژوئن 29

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: فاطمه داوند, برای تحمل حبس تعزیری بازداشت شد

0
589

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, فاطمه داوند, شهروند اهل بوکان و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ برای تحمل حبس تعزیری بازداشت و به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, فاطمه داوند, متولد: ۱۳۵۷, فرزند: درویش, متاهل و دارای ۲ فرزند,  اهل شهرستان بوکان و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ برای تحمل حبس تعزیری ۵ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

این شهروند اهل بوکان پس از بازداشت در جریان اعتراضات آبان و طی مراحل دادرسی در ۲ پرونده در مجموع به تحمل ۵ سال و ۵ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. 

فاطمه داوند, در تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ١٠٣ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بوکان به ریاست قاضی مهدی تقی زاده, به اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی با شرکت در اغتشاشات و کشف حجاب” محاکمه و از بابت اتهام کشف حجاب تبرئه و به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ٣٠ ضربه شلاق محکوم شد. 

این شهروند اهل بوکان در بخش دوم از همین پرونده هم در تاریخ ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی محاکمه و از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال مدنی, در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری اعتراضات خیابانی به افزایش قیمت سوخت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان ارومیه منتقل و تحت فشارهای روحی و روانی در مقابل دوربین برنامه تلویزیونی ٢٠:٣٠ شبکه ۲صدا و سیما حکومت ایران مجبور به اعتراف اجباری شد در سپس با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافاطمه داوندفاطمه داوند بازداشتفاطمه دادوندفاطمه دادوند بازداشتمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸کشف حجابکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاخلال در نظام عمومیاعتراضات کارگریاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات اباناعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات خیابانی در ایراناعتراضات خیابانی شهروندان در ایراناعتراضات دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸حبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب بوکانزندان مرکزی ارومیهشهرستان مهابادشهرستان بوکانشعبه 103 دادگاه کیفری 2شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: