•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

محکومیت فرشته طوسی, فعال دانشجوئی به تحمل حبس تعزیری

0
1207

حقوق بشر در ایران – شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر” با صدور حکمی, “فرشته طوسی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبائی تهران را به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی به همراه ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و رسانه ای محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از آفتاب نیوز, امروز دوشنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۸, “فرشته طوسی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی تهران که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی محروم شده بود طی حکمی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تائید شد. 

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری با اعلام این خبر گفت: پیشتر شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”، این فعال دانشجوئی را به اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم کرده بود و به دلیل سابقه محکومیت قطعی فرشته طوسی به همین اتهام در سال ۱۳۹۳ و با استناد ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی، ۱۸ ماه حبس را برای وی در نظر گرفته شده بود.

همچنین علاوه بر این محکومیت، “فرشته طوسی” به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور، محروم شده بود.

به گفته رئیسیان، پس از اعتراض این فعال دانشجویی به این رأی در دادگاه تجدیدنظر، پرونده این بار در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب استان تهران به ریاست قاضی زرگر مورد بررسی قرار گرفت و علی‌رغم فضای مثبت جلسه دادگاه تجدیدنظر، رأی صادره در مرحله تجدیدنظر نیز عیناً مورد تأیید قرار گرفت.

امیر رئیسیان وکیل مدافع “فرشته طوسی” همچنین گفت ، این اتهام به دلیل حضور نامبرده در برنامه ۱۶ آذر انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه طباطبائی در سال ۹۵ بوده که به صورت مجوز دار و قانونی برگزار شده بود.

رئیسیان با توضیح این که موکلش در آن موقع دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی بوده، به خبرنگار ایرنا پلاس گفت: ایشان هیچ مسئولیتی در برگزاری این ویژه‌برنامه نداشته، اما حضورش در این برنامه رکن مادی انتساب اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام تشخیص داده شده است. البته در آن مقطع زمانی، بحث حضور در شورای احیای انجمن‌های اسلامی به عنوان بخشی از اتهام‌های ایشان مطرح شد، در حالی که عضویت در شورای احیای انجمن‌های اسلامی در پرونده قبلی ایشان در سال ۹۳، سبب محکومیت قطعی شده بود و اعتبار به امر مختومه هم داشت، ولی دوباره در پرونده جدید هم این موضوع مطرح شد.

لازم به ذکر است, “فرشته طوسی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در تاریخ ۱۸دیماه ۱۳۹۳,  توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود به همراه همسرش سجاد درویش، بازداشت شده بود. 

پس از  انتقال این فعال دانشجوئی به زندان اوین, فرشته طوسی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه پاسداران به مدت ۱ ماه نگهداری شد و در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۳, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

 فرشته طوسی،  پیش از این و در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳, به دلیل حضور مقابل ورزشگاه آزادی برای دفاع از حق حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه والیبال، به همراه جمعی دیگر از زنان به مدت چند ساعت بازداشت شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: