•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

تداوم آتش سوزی های سریالی و سوختن جنگلهای بلوط بلند در شهرستان اردل

0
174

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در ادامه آتش سوزیهای سریالی در جنگلها و مراتع کشور در شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری, جنگلهای بلوط بلند در آتش سوخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹, جنگلهای بلوط بلند شهرستان اردل واقع در استان چهارمحال و بختیاری در اثر آتش سوزی به طور کل نابود. 

براساس این گزارش : “از ساعتی پیش جنگل‌های منطقه کوهستانی و صعب العبور بلوط بلند شهرستان اردل,«  مرز استان‌های چهارمحال و بختیاری و دهدز شهرستان ایذه استان خوزستان در  منطقه کارون ۴ » دچار آتش سوزی شده و در بطور کل در آتش سوخت”. 

شدت آتش سوزی به حدی زیاد است که نیروهای امدادی و مردمی که برای مهار این آتش سوزی در آن مناطق حاضر هستند نتوانستند این آتش سوزی را مهار کنند. 

شهرستان اردل در فاصله ۶۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده و مرکز آن شهر ادل است. 

منابع طبیعی و محیط زیست متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست و به عنوان یک سرمایه ملی قلمداد می شود و حفظ و حراست و توجه به این منابع و بهره گیری مطلوب از آن زمینه ساز توسعه پایدار است و این مهم مشارکت همگانی به ویژه نهادها و سازمانهای مرتبط را می طلبد.

بر اساس آمار و بررسی های صورت گرفته در چند سال گذشته در استان های زاگرس نشین کشور بالغ بر ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده، یا در معرض خشکیدگی قرار گرفته است. 

این سطح خشکیدگی عمدتاً در استان های ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراکنش یافته، به طوری كه ایلام بیش از ۶۰۰ هزار هکتار از این سطح خشکیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست محیطی است.

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: