•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

سکوت مسئولان استان لرستان در قبال آتش سوزی رو به گسترش مراتع طرهان

0
713

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۳ روز از آتش سوزی در مراتع و جنگلهای بخش طرهان شهرستان کوهدشت این آتش سوزی همچنان در حال پیش روی و سوزندان مراتع و بافت گیاهی آن منطقه است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از جماران, امروز جمعه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, آتش سوزی در جنگلها و مراتع بخش طرهان واقع در شهرستان کوهدشت و با توجه به مستندات موجود این آتش سوزی وسعت پیدا کرده و از منطقه گاچال از نخستین روز سعید گرفته و به مناطق داگله و چله بان رسیده است. همچنین پس از گذشت ۳ روز از این آتش سوزی گسترده هیچ خبری از هلیکوپتر و یا دسترسی افراد حاضر برای کمک و امدادرسانی در مهار این آتش سوزی به تجهیزات تخصصی بسیار محدود است. 

 بخشدار بخش کوهستانی شهرستان کوهدشت با اعلام وضعیت اضطراری از اعلام نیاز به نیروی کمکی برای مهار این آتش سوزی گسترده خبر داد و از داوطلبان درخواست همکاری برای مهار آتش کرد. این در حالی است که در سومین روز آتش سوزی ها همچنان خبری از بالگرد اطفا حریق نیست و بالگردی که برای انتقال داوطلبان در روز دوم آتش سوزی ها اعزام شده بود به دلیل نقص فنی، ماموریت خود را ناتمام باقی گذاشت.

فرزاد سوری فعال رسانه ای ساکن شهرستان کوهدشت گفت: “امروز جمعه ۱۰ مرداد با یکی از مسئولین ستاد بحران شهرستان برای تهیه وسیله نقلیه جهت اعزام داوطلبان محلی برای اطفای حریق تماس گرفتیم اما در پاسخ گفته شد که حریق مهار شده و نیازی به اعزام نیست. اما یکی از داوطلبان حاضر در منطقه نیز از شدت گرفتن وزش باد و تغییر جهت آتش سوزی ها به سمت منطقه وسکور خبر داد و در خصوص خسارات سنگین به مراتع و جنگل های منطقه ابراز نگرانی کرد.

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.