•                  
یک شنبه , ۱۵ تیر , ۱۳۹۹
یکشنبه, جولای 5

فواد وکالتی, شهروند اهل ماکو جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت شد

0
265

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, فواد وکالتی, شهروند اهل شهرستان ماکو, که پیش از این توسط دادگاه دادگاه انقلاب شهرستان خوی و سپس دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای این حکم بازداشت و به زندان ماکو منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان؛ روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ فواد وکالتی, شهروند اهل شهرستان ماکو که پیش از حکم صادره بر علیه وی با مصداق “تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی”, توسط دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی تائید شده بود جهت اجرای حکم حبس خود بازداشت و به زندان شهرستان ماکو منتقل شد. 

لازم به ذکر است؛ فواد وکالتی, در تابستان سال ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست “قاضی عرفانی”, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی”, مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از اعتراض وی به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و عینا مورد تائید قرار گرفت. 

این شهروند اهل شهرستان ماکو, در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه سالجاری, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان ماکو به همراه سه نفر دیگر از شهروندان اهل ماکو بنامهای”یوسف سبزی بلخکانلو”، “سلیمان راستق قزلباش” و “جعفر مشکینی مصرکانلو”, بازداشت شده بود و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بودند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه فواد وکالتی به همراه یوسف سبزی و سلیمان راستق قزلباش به زندان شهرستان ماکو منتقل شدند. در تاریخ ۴ مردادماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان  فضای مجازی و رسانه ای و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر برخورداری افراد بر رفتاری بدون تبعیض با توجه به دیدگاههای سیاسی و یا عقیدتی افراد از سوی حکومتها تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: