•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

محکومیت ۴ خبرنگار در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری

0
408

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه بدوی در استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای محسن فولادی, رحمت جلیلیان, حسین مسکنه و مسلم معین, چهار تن از خبرنگاران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تیترنیوز, امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محسن فولادی, رحمت جلیلیان, حسین مسکنه و مسلم معین, چهار تن از خبرنگاران ساکن کرمانشاه در پی شکایت جلیلی بالایی, مدیرکل پیشین میراث فرهنگی و گردشگری این استان توسط دادگاهی در کرمانشاه هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس این گزارش, حسین مسکنه (مدیرمسئول خبرگزاری قلم), رحمت جلیلیان (مدیرمسئول خبرگزاری تابناک), مسلم معین (مدیرمسئول سابق خبرگزاری مهر و مرصاد نیوز) و محسن فولادی (مدیرمسئول سابق خبرگزاری فارس) از سوی دادگاه بدوی در استان کرمانشاه هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

این فعالان رسانه ای پس از تشکیل جلسه دادرسی از صدور این احکام مطلع شدند. 

جزئیات اتهامات و نوع دادگاه و چرائی تفهیم این اتهام به این ۴ فعال رسانه ای در دسترس نیست اما نکته حائز اهمیت نزدیک بودن این رسانه ها به ارگانهای امنیتی و قضائی است که در نوع خود تامل برانگیز می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده مواجه هستند که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت سرکوب عقاید و ممنوعیت ممانعت از انتشار افکار و نشریات و دیدگاههای افراد تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاخبرگزاری فارسحقوق بشر در ایرانروزنامه نگارمطبوعات در ایرانخبرنگارنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراستان کرمانشاهآزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانخبرگزاری مهرسرکوب عقاید در ایرانآزادی مطبوعات در ایرانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرتوقیف مطبوعات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمنقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرسرکوب خبرنگاران در ایراندادگاه انقلاب کرمانشاهسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیدهگردشگریراهنکای گردشگریماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیسرکوب خبرنگارانسرکوب آزادیسرکوب روزنامه نگارانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیدادگاه مطبوعات در ایرانحقوق بشر در ایران۴سرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانحسین مسکنهرحمت جلیلیانمسلم معینمحسن فولادیدادگاه کیفری ۲ کرمانشاهخبرگزاری قلمخبرگزاری تابناکمرصاد نیوز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: