•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

محکومیت ۴ خبرنگار در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه بدوی در استان کرمانشاه با صدور دادنامه ای محسن فولادی, رحمت جلیلیان, حسین مسکنه و مسلم معین, چهار تن از خبرنگاران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تیترنیوز, امروز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محسن فولادی, رحمت جلیلیان, حسین مسکنه و مسلم معین, چهار تن از خبرنگاران ساکن کرمانشاه در پی شکایت جلیلی بالایی, مدیرکل پیشین میراث فرهنگی و گردشگری این استان توسط دادگاهی در کرمانشاه هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس این گزارش, حسین مسکنه (مدیرمسئول خبرگزاری قلم), رحمت جلیلیان (مدیرمسئول خبرگزاری تابناک), مسلم معین (مدیرمسئول سابق خبرگزاری مهر و مرصاد نیوز) و محسن فولادی (مدیرمسئول سابق خبرگزاری فارس) از سوی دادگاه بدوی در استان کرمانشاه هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

این فعالان رسانه ای پس از تشکیل جلسه دادرسی از صدور این احکام مطلع شدند. 

جزئیات اتهامات و نوع دادگاه و چرائی تفهیم این اتهام به این ۴ فعال رسانه ای در دسترس نیست اما نکته حائز اهمیت نزدیک بودن این رسانه ها به ارگانهای امنیتی و قضائی است که در نوع خود تامل برانگیز می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده مواجه هستند که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت سرکوب عقاید و ممنوعیت ممانعت از انتشار افکار و نشریات و دیدگاههای افراد تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحسن فولادیمرصاد نیوزمسلم معینمطبوعات در ایراننقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانگردشگریآزادی مطبوعات در ایرانآزادی بیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کرمانشاهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانتوقیف مطبوعات در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق شهروندی در ایرانحسین مسکنهخبرنگارخبرگزاری فارسخبرگزاری قلمخبرگزاری مهرخبرگزاری تابناکدادگاه مطبوعات در ایراندادگاه کیفری ۲ کرمانشاهدادگاه انقلاب کرمانشاهروزنامه نگارراهنکای گردشگریرحمت جلیلیانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب عقاید در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: