•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تبعید قادر محمدزاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به زندان یزد

0
323

امروز یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷  قادر محمدزاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه بعنوان اجرای بخشی از دوران محکومیت حبس ۲۰ ساله خود به زندان یزد منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، قادر محمدزاده, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه ساعاتی پیش از زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم تبعید که بخشی از محکومیت ۲۰ ساله وی بوده است از این زندان به زندان یزد منتقل شده است. این زندانی سیاسی از ۱۵ روز پیش در اعتراض به شرایط بسیار بد زندان ارومیه که در شامل محرومیتهای گسترده زندانیان از حق درمان, کیفیت بسیار بد غذا و سایر موارد دست به اعتصاب غذای زده بود. منابع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران از نامناسب بودن اوضاع جسمی این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کردند و گفتند که وی در زمان انتقال با کمک فردی دیگر میتوانست روی پاهای خود بایستد.  قادر محمدزاده در تاریخ یکم اسفندماه سالجاری به‌صورت تنبیهی به بند امن (قرنطینه سابق) این زندان منتقل شده‌ بود از تاریخ ۱۱ اسفندماه سالجاری  دست به اعتصاب غذا زده‌ بود. مسئولین زندان ارومیه اول اسفند، قادر محمدزاده را به همراه سی زندانی دیگر به دلیل آنچه که «عدم رعایت قوانین زندان» خوانده بودند، با دستور قضائی، به بند امن این زندان منتقل کرده‌ بودند. اجرای حکم تبعید این زندانی سیاسی با توجه به حکمی که در دادنامه صادره برای وی از سوی دادگاه صورت گرفته بود اجرائی شده است. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۸۴ به اتهام “محاربه” و “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۲۰ سال حبس محکوم شد. وی در بهار سال ۹۰ نیز در زندان به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به سه ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

قادر محمدزاده در خردادماه سال جاری نیز در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم مدتی را دست به اعتصاب غذا زده بود.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱ اسفندماه سال جاری به دلایل واهی و به صورت تنبیهی به “بند امن” زندان ارومیه منتقل شده و در تاریخ ۱۱ اسفندماه در اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب غذا زده بود.

محرومیت افراد ازدسترسی به امکانات رفاهی در زندگی اجتماعی و بحق برخورداری آنها از رفتاری متناسب با مقام انسانی آنها از جمله موارد مورد تاکید بر اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: