یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

گزارشی از وضعیت بند زنان زندان اوین

0
1401

حقوق بشر در ایران – بند زنان زندان اوین, از ۳ سال پیش به لحاظ ساختمانی تغییر کرد و در حال حاضر دارای ۱ سالن کوچک به متراژ ۲۰۰ متر می باشد و اتاقها متصل به یک دیگر و به صورت تو در تو هستند و به طور کل به لحاظ استقامتی و مقاوم سازی از هیچگونه امنیتی این ساختما برخوردار نیست و در صورت بروز هرگونه زمین لرزه خسارتهای انسانی شدیدی متوجه این قسمت از زندان اوین خواهد شد و علیرغم بروز این مشکل مسئولان زندان اوین هیچگونه توجهی به وضعیت ساختمان برای نوسازی و مقاوم سازی انجام ندادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۸ شهریورماه ۱۳۹۸, اندرزگاه ۵ زندان اوین یا بند زنان که در حال حاضر جمعیتی بیش از ۴۰  تن از زندانیان سیاسی و امنیتی در آن در حال سپری کردن دوران محکومیتهای حبس خود هستند. آنچه که بیش از هر چیز در زندان اوین مشهود است علاوه بر عدم کیفیت سرویس دهی فروشگاههای زندان ساختمان اندرزگاه ۵ این زندان نیز به لحاظ ایمنی و وجود راههای اضطراری خروج دارای نقاط ضعف بسیاری است. در بند زنان زندان اوین با توجه به کمبود فضا برای نگهداری زندانیان همین مسئاله تبدیل به یک مشکل بزرگ در این زندان شده و در صورت بروز هرگونه زمین لرزه با توجه به عدم برخورداری از ایمنی مناسب و از سوی دیگر جمعیت بالایی که در حال حاضر بیش از ظرفیت استاندارد می باشد فاجعه ای انسانی در این زندان رقم خواهد خورد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ بند زنان زندان اوین, که حدود ۳ سالی هست از نظر ساختمانی تغییر کرده  دارای ۱ سالن کوچک به متراژ ۲۰۰ متر می‌باشد که شامل ۳ اتاق متصل به هم بصورت تو در تو و دارای تنها ۱ درب ورودی و خروجی هست. نکته مهم اینکه این سالن از استحکام بسیار کمی برخوردار است و این عدم استحکام به حدی شده که حتی هنگام راه رفتن زندانیان ساختمان به تکان و لرزه در می آید و این موضوع باعث نگرانی همیشگی زندانیان است که با کوچکترین لرزه و زلزله ای بر سر زندانیان و روی وسایل آنها ریخته و خطرات جانی و امنیتی برایشان به وجود آورد و مسئولان زندان نسبت به این موضوع مهم و خطرناک کاملا بی تفاوت و بی توجه هستند و از این روی بخاطر احتمال زلزله و مسائل اینچنینی جان و امنیت زندانیان در خطر است. سالن مذکور دارای ۳۲ تخت فلزی می‌باشد و زندانیانی که به این بند منتقل می‌شوند زندانیان سیاسی و عقیدتی و مدنی و امنیتی هستند.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ متاسفانه با وجود فضای کوچک و محدود این سالن که تنها بند مخصوص نسوان می‌باشد در مدت دو ماه اخیر تعداد زندانیان بازداشتی جدید از جمله فعالان مدنی و فعالان حقوق کارگری و زنان بسیار زیاد شده است و جمعیت این سالن رو به افزایش روزانه است! و تعداد زندانیان فعلی به ۴۰ نفر رسیده است و طبق اخبار منتشر شده این تعداد ثابت نبوده و به این جمعیت افراد جدید اضافه و یا منتقل می‌شوند .همچنین وضعیت تغذیه و بهداشت در بند زنان اوین بسیار نامناسب است و بخش اعظم و نزدیک به ۸۰% هزینه های زندانیان از خود زندانیان دریافت میشود و متاسفانه بعلت عدم توجه به این تخلفات قیمت اجناس و مواد غذایی خریداری شده توسط زندانیان به عمد دو یا چند برابر قیمت بازار در کشور به فروش می‌رسد! از زندانیان مبتلا به بیماری های مختلف جهت انتقال به بیمارستان و رسیدگی ضروری درمانی توسط دادیاران و مسئولین زندان ممانعت میگردد و سلامتی و جان اغلب زندانیان زن اوین در خطر است ،که در صورت بروز هرگونه خطر جانی و جسمی و ایجاد مشکلات ناشی از همین قبیل مسئولین زندان و قوه قضاییه و ریاست زندان باید پاسخگو آن باشند. لازم به ذکر است که به اکثر زندانیان زن در این زندان اجازه رفتن به مرخصی نمیدهند و از این حق اولیه ممانعت میگردد. البته این محدودیت و محرومیت ها تنها شامل مرخصی نمیشود بلکه تماس تلفنی بند نسوان به شکل آزار دهنده و از روی عمد بسیار محدود می‌باشد و این زندانیان که اکثرا مادر هستند تنها سه روز در هفته و فقط بین ۷ الی ۱۰ دقیقه اجازه تماس تلفنی با خانواده خود را دارند و‌ حتی از حق ملاقات ها به بهانه های مختلف جلوگیری کرده و خانواده های زندانیان و خود زندانیان را به طرق مختلف تحت آزار و اذیت و محدودیت ملاقات و تایم ملاقات قرار میدهند.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ به این ترتیب با وجود تعداد زیاد و رو به افزایش زندانیان زن رسیدگی های پزشکی و امکانات بهداشتی بسیار محدود شده و برای بانوان زندانی ایجاد مشکلات فراوان کرده است و با کمبود سرویس بهداشتی و حمام مواجه است. این در حالیست که زندان اوین با وسعت چندهکتاری که دارد امکان ایجاد وضعیتی بهتر و در بندی مناسب و بزرگتر را برای زندانیان زن سیاسی و مدنی و عقیدتی اوین دارد اما از انتقال به بندی مناسب و مستحکم تر از نظر ایمنی ساختمان خودداری میگردد. حال که مدتهاست رژیم شکنجه گر و دیکتاتوری و ضد زن و سرکوبگر جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت گسترده و روزانه وکلای مدافع حقوق مردم ،نویسندگان،معلمان،نویسندگان،اقلیت های مذهبی و دانشجویان و مدافع حقوق زنان و کارگری کرده است و تصمیم به ادامه این آزار و اذیت و ظلم ها می‌باشد، از فعالان حقوق بشری و گزارشگران بین المللی حقوق بشر خواستار پیگیری و تذکر و هشدار جدی به مسئولان جمهوری اسلامی و قوه قضاییه هستیم و از تمامی فعالان مدنی و حقوق بشری و آزادیخواهان میخواهیم که‌ بیش از پیش صدای زندانیان سیاسی و مدنی (خصوصا زنان زندانی در اولین ) باشند و این عزیزان عدالت خواه و آزادی خواه را مورد حمایت جدی و عملی خود قرار داده و به این شرایط ذکر شده توجه نمایند.

متاسفانه با وجود اطلاع رسانی های مختلف از وضعیت تأسف بار و پر از محرومیت بخش زنان زندان اوین به این مهم از سوی فعالان و حامیان حقوق بشر. و رسانه های مدعی حمایت از زندانیان سیاسی به مشکلات زنان زندانی بارها بی توجهی شده است. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: