•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

حکیم سواعدی, شهروند عرب به زندان شیبان اهواز منتقل شد

0
985

روز یکشنبه حکیم سواعدی، شهروند عرب ساکن اهواز به زندان شیبان اهواز منتقل شده است. وی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ماه توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهر بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۵ خرداد۱۳۹۸، حکیم سواعدی، شهروند ۳۱ ساله عرب ساکن اهواز با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان شیبان این شهر منتقل شده است. وی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ ماه سالجاری توسط ماموران اداره اطلاعات در اهواز بازداشت شده بود.

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به این شهروند عرب در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اهعلام خبر بازداشت وی گفته بود:  حکیم سواعدی که مدیر موسسه میثاق انتصار فجر است برای بررسی مجوز این موسسه حقوقی به فرمانداری اهواز مراجعه کرد.

طی این جلسه به وی اعلام کردند که فعالیت این موسسه با دستور دستگاه قضائی ممنوع است و احتمال می‌رود بازداشت وی مرتبط با این موضوع صورت گرفته باشد. 

لازم به ذکر است تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت این شهروند در دست نیست.

حکیم سواعدى (غابشى)، ۳۱ ساله، متاهل، پدر سه فرزند، از اهالى شهرک اهواز است.

بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران و بیان اتهامات امنیتی بدور از واقعیت ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

همچنین در ماده ۲۳ از اعلامیه جهانی حقوق بشر قسمت الف به صراحت بر حق افراد بر کار کردن و انتخاب ازادانه شغل بر حسب سلیقه خود همان فرد نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.