•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

ممانعت از اعزام حامد قره اوغلانی به مرکزی درمانی خارج از زندان مرکزی ارومیه

0
1123

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، حامد قره اوغلانی، شهروند اهل ارومیه و متهم سیاسی محبوس در بند ۳ زندان مرکزی ارومیه علیرغم بروز علائمی شبه کرونا از دسترسی به خدمات پزشکی و تکمیل مراحل درمان محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، حامد قره اوغلانی، اهل ارومیه و متهم سیاسی بلاتکلیف و محبوس در بند ۳ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا که منجر به سرفه های خشک در این زندانی سیاسی شده از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم مانده است. این زندانی سیاسی با توجه به سابقه بیماری صرع در صورت ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست خواهد داد. حامد قره اوغلانی در حال حاضر در بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “در تماس تلفنی که امروز آقای قره اوغلانی با خانواده داشت ضمن سرفه های خشک مداوم اعلام کرد که از دسترسی به دارو و اعزام به مرکز درمانی ممانعت بعمل آمده فقط چند روز قبل به بهداری زندان منتقل و بصورت سرپایی مورد معاینه قرار گرفت. فقط چند داروی ساده برای وی تجویز شد. این در حالی هست که با توجه به سرفه های خشک مداوم احتمال ابتلای آقای قره اوغلانی به کرونا دور از ذهن نیست”. 

این منبع مطلع در مورد اتهامات حامد قره اوغلانی افزود: “پس از بازداشت حامد و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه در ابتدا بازپرس پرونده ادعا کرد این زندانی سیاسی با رسانه های خارج از کشور در ارتباط است و یک اتهام دیگر به وی در دوران بازپرسی با عنوان توهین به مقدسات تفهیم شد. تمام مراحل بازجوئی حامد قره اوغلانی تحت فشار تهدید و شکنجه مجبور به اعتراف شده و هیچ یک از این اتهامات صحت ندارد.”

حامد قره اوغلانی، در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، به بند قرنطینه و سپس بند ۳ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هاسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیویروس کرونا در ایرانکرونا در ارومیهحق درمان بیماری زندانیانحامد قره اوغلانی زندانی سیاسیسرکوب زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانبیماری کرونابیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهحق درمان بیماریحامد قره اوغلانی متهم سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیانکرونا در ایرانزندان مرکزی ارومیه کرونانقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانکرونا ویروس در ایرانکرونا در استان البرزحق درمان زندانزندان مرکزی ارومیهحق درمانزندانیان محروم از حق درمانبیماری کرونا در ایرانحق درمان شهروندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانمحرومیت از حق درمان زندانیویروس کروناکرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانزنددن ارومیهمحرومیت از حق درمانحق دادرسی عادلانهکروناویروس کرونا در زندانهای ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درحامد قره اوغلانیمتهم سیاسیحق درمان زندانیکرونا ویروسبیماری کرونا در زندانهای ایرانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحامدقره اوغلانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.