•                  
یک شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 20

بازداشت و بیخبری از حسن حاجی پور, فعال مدنی مشروطه خواه, ساکن مشهد

0
156

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی مشهد, کوروش « حسن » حاجی پور, فعال مدنی مشروطه خواه ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, کوروش « حسن » حاجی پور, فعال مدنی مشروطه خواه ساکن مشهد, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران در زمان بازداشت حسن حاجی پور از ارائه حکم قضائی مبنی بر بازداشت وی سر باز زدند و در ادامه پس از تفتیش منزل و ضبط گوشی تلفن همراه و یک عدد پرچم شیر و خورشید این فعال مدنی مشروطه خواه را بازداشت و به همراه خود بردند”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “از روز شنبه تا به امروز فقط یک بار حسن حاجی پور در تماس با خانواده خود اعلام کرده در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد تحت بازجوئی است اما با توجه به مراجعه خانواده وی به دادسرا و اداره اطلاعات مشهد هیچ پاسخی به آنها داده نشد”. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرنیروهای امنیتی ایرانحقوق بشر در ایراننافرمانی مدنیبازداشت و بیخبرینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت وبیخبرینافرمانیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتنافرمانی مدنی در ایراناداره اطلاعات مشهدسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخیریبازداشتگاه اداره اطلاعات مشهدنافرمانی مدنی در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی شهروندان در ایراننافرمانی مدنی شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت و بازجوییبازداشت و بیخبری از شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیمشروطه خواهان ایرانحسن حاجی پورفعال مدنی کوروش حاجی پورحسن حاجی پور فعال مدنیکوروش حاجی پور فعال مدنیفعال مدنی مشروطه خواهمشروطه خواهان در ایراننقض حقوق فعالان مدنی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: