•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, دسامبر 5

دو هزار زندانی مبتلا به ایدز و ۷ هزار زندانی مبتلا به هپاتیت C در زندانهای ایران

0
159

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۲۰۰۰ زندانی محبوس در زندانهای کشور از ابتلا به بیماری ایدز رنج می برند. همچنین جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ زندانی مبتلا به هپاتیت نوع C در زندانهای ایران محبوس هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز شنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, اصغر جهانگیر, رئیس پیشین سازمان زندانها و اقدامات تامینی کشور از وجود ۲۰۰۰ زندانی مبتلا به بیماری اچ آی وی و ۷۰۰۰ زندانی مبتلا به بیماری هپاتیت نوع C در زندانهای ایران خبر داد. جهانگیر همچنین تعداد کل زندانیان محبوس در زندانهای ایران را ۲۱۱ هزار تن اعلام کرد که این افراد در ۲۶۸ زندان نگهداری می شوند. 

رئیس پیشین سازمان زندانها و اقدامات تامینی در جریان در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت:” تعداد ٢١١ هزار زندانی موجود در زندان‌ها هستند که در ٢۶٨ مرکز نگهداری می شوند که از این تعداد جمعیتی بالغ بر ۲ هزار بیمار مبتلا به ایدز هستند و از سوی دیگر ۷ هزار زندانی مبتلا به بیماری هپاتیت نوع C در زندانها هستند که ۷ هزار زندانی شناسایی شدند”. 

این مقام مسئول در سازمان زندانها در ادامه ادعا کرد: “در سال ۱۳۹۲، جمعیتی بالغ بر ٢٢۴ هزار نفر در زندان‌ها بودند که اکنون تعداد زندانیان ۶ درصد کاهش یافته است. آمار ورودی زندانیان در سال ١٣٩٣ به ۵۴٧ هزار بود که در پایان اردیبهشت ماه سالجاری این رقم به ۴٧٩ هزار نفر شده و ١٢ درصد کاهش داشته و همچنین تعداد متهمان ۵۶ هزار و ٨٠٠ نفر است که اکنون ١٨ درصد کاهش یافته است”.

جهانگیر در ادامه گفت: “براساس آمار موجود تعداد محکومان ١۵٣ هزار نفر بود که اکنون ١۵١ هزار نفر رسیده و جرایم اموال و مالکیت در سال۱۳۹۹، به ٢٣ درصد رشد رسیده و از سوی دیگر همچنین جرایم مواد مخدر ١٩ درصد کاهش یافته است”.

اصغر جهانگیر در ادامه اضافه کرد: “جمعیتی بالغ بر ۲ هزار بیمار مبتلا به ایدز در زندان‌ها داریم و درمان هپاتیت نوع C را شروع کردیم که ۷ هزار زندانی شناسایی شدند”. 

این مقام مسئول در سازمان زندانها درباره محکومان مهریه افزود: “زندانیان مهریه ۶٨ درصد کاهش یافته است و اکنون یک هزار و ٢١٩ محکوم مهریه در زندان هستند”.

رئیس سابق سازمان زندان ها گفت: “جمعیتی بالغ بر ١٨٧ هزار نفر کمتر از ١٠ روز در زندان بودند و همچنین پرونده محکومان مالی ١٢ درصد کاهش یافته است”.

جهانگیر در پایان گفت: “به لحاظ نموداری ٣٨ درصد از زندانیان در جرایم مواد مخدر، ٣٠ درصد جرم سرقت و ١٠ درصد جرایم علیه اشخاص در زندان ها به سر می برند”.

در این گزارش اصغر جهانگیر اشاره ای به وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی در زندانهای ایران نکرده و چرا که ارائه آمار و ارقام از این دسته از زندانیان مخفی نگه داشته شده است. 

بدون در نظر گرفتن نوع جرائم به صراحت می توان گفت که زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. محرومیت از درمان بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون در کنار سایر محرومیتها که مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر این افراد از آن استفاده میکنند ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: