•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

محرومیت حسن ممتاز سروستانی, زندانی بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز از حق درمان

0
464

حسن ممتاز سروستانی، زندانی عقیدتی محبوس در زندان عادل آباد شیراز که با توجه به سرکوب گسترده و پرونده سازی برای شهروندان بهائی در ایران محکوم به تحمل حبس گردیده است, علیرغم مشکل حاد قلبی از اعزام به بیمارستان و طی مراحل درمانی محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسن ممتاز سروستانی، زندانی عقیدتی و شهروند بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، با وجود مشکل حاد قلبی از اعزام به بیمارستان و طی مراحل درمانی محروم مانده است.

وی که روز شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷ دومین سال حبس خود را آغاز کرده است پیشتر به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی بهاییان (BIHE) به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “حسن ممتاز دچار بیماری حاد قلبی است و نیاز فوری به طی مراحل درمانی دارد.

با این حال علیرغم درخواست مکرر ایشان و پیگیری خانواده مسئولین زندان عادل آباد شیراز و قاضی پرونده وی اقدامی در این مورد صورت نداده‌اند”.

در آذرماه سال ۹۳، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال حبس صادره علیه این شهروند بهائی توسط شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه را عینا تائید کرده بود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شد. لازم به ذکر است حسن ممتاز سروستانی پیش از این نیز سابقه چندین بازداشت را در پرونده خود داشته است.

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: