•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

جعفر عظیم زاده جهت اجرای حکم ۶ سال حبس به زندان اوین منتقل شد

0
499

جعفر عظیم زاده, فعال کارگری که روز گذشته  توسط کلانتری ۱۱ فردیس بازداشت شده بود امروز با توجه به پیگیریهای صورت گرفته مشخص شد بازداشت وی بجهت اجرای شدن حکم حبس ۶ سال حبس وی بوده و این فعال کارگری به زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط کلانتری ۱۱ فردیس بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود و با توجه به پیگیریهای صورت گرفته مشخص شد که این فعال کارگری جهت اجرای حکم ۶ سال حبس که پیش تر با اعتصاب غذای ۶۳ روزه در سال ۱۳۹۴ آزاد شده بود مجددا بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, جعفر عظیم زاده در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی و با همان اتهامات مورد محاکمه قرار گرفته و دادگاه با توجه به موجه دانستن دفاعیات این فعال کارگری و وکیل وی نامبرده را از اتهامات” اخلال در نظم عمومی”، “جعل عنوان” و “تشویش اذهان عمومی” تبرئه کرده بود مجددا با همان اتهامات محکوم به حبس شده است.

این منبع مطلع در ادامه پیرامون دلایل بازداشت این فعالان کارگری گفت: با پیگیری‌هایی که امروز توسط محمدعلی جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده انجام داده مشخص شد که با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت، عظیم زاده به ۶ سال زندان محکوم  شده بود و پس از اعتصاب غذای ۶۳ روزه آزاد شده بود مجددا حکم به اجرای احکام ارسال و  جعفر عظیم زاده  روانه زندان اوین شده است.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۴ در پی تأیید حکم شش سال حبس جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی این فعال کارگری در بند ۸ زندان اوین محبوس شده بود و به دنبال اعتصاب غذای ۶۳ روزه، در در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۵ با قرار وثیقه و به‌طور موقت آزاد شده بود.

همچنین بدنبال این آزادی جعفر عظیم زاده سه روز بعد بر اساس پرونده ای مرتبط با اعتصاب کارگران کارخانه نوردو ولوله صفا به شعبه چهار بازپرسی دادگستری شهرستان ساوه احضار و پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه با همان اتهامات شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ۱۱ سال زندان دیگر محکوم شد. .

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، در خردادماه سال گذشته پس از سالها فشار قضایی از طریق احضار، بازجویی، بازداشت و محاکمه، به همراه شاپور احسانی راد دیگر هم پرونده ای خود توسط شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

این فعال کارگری بارها به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و با ده‌ها مورد تماس تلفنی از سوی مأمورین امنیتی مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفته‌است.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.
.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.