•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

دادگاه تجدید نظر؛ صدور حکم حبس برای محمد عبدالمحمدزاده، فعال اجتماعی

0
325

روز شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره علیه محمد عبدالمحمدزاده، فعال اجتماعی  را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۹۷، شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره علیه محمد عبدالمحمدزاده، فعال ترک (آذربایجانی) در دادگاه بدوی را عینا تائید کرد.

این فعال اجتماعی پیش از این توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهامات “توهین به رهبری”و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۲۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

با توجه به قطعی شدن حکم صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر این شهروند اهل تبریز، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۱۵ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و تبصره ۳ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی نیز به این حکم اضافه شده است.

در تبصره ۳ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ آمده است در تعدد جرم در صورت وجود جهات تخفیف، دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را تا میانگین حداقل و حداکثر و چنانچه مجازات، فاقد حداقل و حداکثر باشد تا نصف آن تقلیل دهد.

در تاریخ ۱ دی‌ماه ۹۷، شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز، محمد عبدالمحمدزاده را از بابت این اتهامات به ۲۷ ماه حبس محکوم کرده بود.

لازم به یادآوری است در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷ محمد عبدالمحمدزاده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و حقوق بشر در ایران طی گزارشی بازداشت این فعال اجتماعی را اطلاع رسانی کرده بود.

فعالان اجتماعی “آذربایجانی” ساکن ایران مانند سایر جمعیت های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: