•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

محمدنجفی, وکیل دادگستری محبوس در زندان اراک بدون رعایت اصل تفکیک جرائم محبوس شده است

0
655

 محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان مرکزی اراک بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بین متهمین جرائم خطرناک نگهداری می شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر  ساکن شازند که از تاریخ ۶ آبان ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در زندان مرکزی اراک دوران محکومیت ۱۹ ساله خود را سپری می کند بدون رعایت اصل تفکیک جرائم و در بند متهمین جرائم مواد مخدر و خطرناک و غیر مرتبط با  جرائم سیاسی نکهداری می شود. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, از آنجائی که براساس آئین نامه سازمان زندانها و همچنین اصل تفکیک جرائم هر فرد میبایست در زمانی که در زندان نگهداری می شود در بندی مرتبط با جرائم همان فرد قرار بگیرد ولی در مورد محمد نجفی نیز این مسئاله اصلا رعایت نشده است. محکومیت و پرونده سازی با اتهامات امنیتی و سیاسی و در راستای سرکوب آزادی بیان برای محمد نجفی در حالی صورت گرفته است که صادق آملی لاریجانی, رئیس قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه در جلسه ای در میان مسئولان عالی قضائی, منکر وجود زندانی سیاسی در ایران شده بود. لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش ادعا کرده بود: دستگاه قضائی هیچگاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است!لازم به ذکر است که محمد نجفی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر اهل اراک  در تاریخ ۲ بهمن‌ماه نیز توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شازند به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود و با احتساب محکومیتهای صادره قبلی برای این وکیل دادگستری وی در مجموع به تحمل ۱۹ سال حبس تعزیری محکوم شده است.  جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه وی در تاریخ ۲۵ دی‌ماه علیرغم جو متشنج حاصل از برخورد نامناسب مامور اعزام با خانواده آقای نجفی برگزار شده بود. این وکیل دادگستری دربند اخیرا نیز در دو پرونده دیگر در دادگستری شهرستان شازند و دادگاه انقلاب اراک مجموعاً به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شده بود. همچنین با توجه به درگیری ایجاد شده در زمان انتقال محمد نجفی به دادگاه پیام درفشان, وکیل “محمد نجفی” با انتشار نامه ای سرگشاده ضمن تشریح جو متشنج پیش از دادگاه که به دلیل رفتار نامناسب مامور اعزام “محمد نجفی” با خانواده و همسر وی ایجاد شده بود خواهان رسیدگی به این موضوع و تحقیق و پیگیری امر توسط معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات شده بود.

روز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه محمد نجفی، وکیل دادگستری به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به دلیل نامه وی به آیت‌الله خامنه‌ای در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند برگزار شده بود.

محمد نجفی روز شنبه ۱۵ دی‌ماه نیز توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” از طریق درج مطالب در رسانه‌های مجازی به یک‌ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیش‌تر نیز شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، حکم پنج تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در شهرستان شازند محمد نجفی را در بخش دوم پرونده به صورت گروهی صادر کرد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۱۳ مهر ۱۳۹۷ در مصاحبه ای که با محمد نجفی انجام داده بود پیرامون این پرونده اطلاع رسانی کاملی را انجام داده بود.

https://audiomack.com/song/5494716/2018-10-05-17-31-34

بر این اساس محمد نجفی به ۱۳ سال حبس تعزیری شامل ۲ سال حبس تعزیری به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، ۱ سال حبس تعزیری به اتهام “توهین به رهبری” و ۱۰ سال حبس تعزیری به اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” محکوم شده بود.

آقای نجفی پیش از آن نیز در بخش اول این پرونده در مهرماه سال جاری به همراه ده تن دیگر توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محاکمه شده بود.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محمد نجفی به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاقمحکوم شد.
لازم به ذکر است که محمد نجفی به همراه عباس صفری دیگر هم پرونده ای خود روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد و تا این زمان نیز در همین محل نگهداری می شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: