•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تداوم اعتصاب غذای عباس لسانی در سایه بی خبری از وضعیت این فعال اجتماعی

0
242

از وضعیت عباس لسانی، فعال اجتماعی ساکن اردبیل که از تاریخ ۲۵ دی‌ماه سالجاری پس از برگزاری جلسه دادگاه در تبریز بازداشت شده بود و پس از انتقال به زندان، به دلیل اعتراض به بازداشت “غیرقانونی‌اش” دست به اعتصاب غذا زده بود هیچ اطلاعی در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران، از وضعیت عباس لسانی، فعال اجتماعی که پس از برگزاری جلسه دادگاه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز در روز ۲۵ دی‌ماه ۹۷، بازداشت و به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل منتقل شده بود و از اولین روز بازداشت در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود دست به اعتصاب غذا زده بود هیچ اطلاعی در دست نیست.  بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال اجتماعی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت,«آقای لسانی از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذا زده و از آن زمان تا کنون به تلفن دسترسی نداشته و از حق ملاقات محروم بوده‌است». این منبع مطلع در ادامه گفت: «خانم رقیه علیزاده، همسر آقای لسانی در روزهای گذشته بارها به مراجع قضایی در اردبیل برای پیگیری وضعیت همسرش مراجعه کردند ولی موفق به کسب اطلاع از وضعیت همسرش نشدند». همچنین گزارش شده در یکی از این مراجعات به همسر آقای لسانی گفته شده “نترسید جنازه‌اش را تحویل تان خواهیم داد”. پیش از این قاضی نونهال، معاون دادستان اردبیل در تاریخ  در روز شنبه ۶ بهمن‌ماه ۹۷ به خانواده لسانی گفته بود که او از زمان بازداشت در بند قرنطینه زندان اردبیل دست به اعتصاب غذا زده و مدعی شده پزشک ماموری صحت سلامتی وی را تحت نظارت دارد و ایشان در سلامتی کامل هستند.

عباس لسانی شنبه ۱۵ دی‌ماه، جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری بازداشت و به زندان تبریز منتقل شده بود، ولی با اعتراض کتبی به روند دادرسی، (صدور و ابلاغ حکم) روز یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه تحت‌الحفظ از قرنطینه زندان تبریز به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز انتقال یافته و اعتراضش پس از بررسی، وارد شناخته شد و روز دوشنبه ۱۷ دی‌ماه به صورت موقت با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. وی در ۲۵ دی‌ماه پس از برگزاری جلسه دادگاه مجددا بازداشت شده و موسی خلیل اللهی دادستان تبریز روز سی‌ام دی ماه ۱۳۹۷ خبر داد که این فعال مدنی به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شده است.

لازم به توضیح است که عباس لسانی که از جمله فعالان سرشناس اجتماعی اردبیل میباشد, روز شنبه ۱۵ دی‌ماه و در حین خروج از خانه به محل‌کار خود از سوی نیروهای امنیتی اردبیل بازداشت شده‌بود، جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده‌بود.

عباس لسانی در ۱٨ مهر ۱۳۹۷ اولین احضاریه کتبی خود در این پرونده را دریافت کرد که از او خواسته شده بود جهت ابلاغ حکم به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز مراجعه کند. وی در بیانیه‌ای، ضمن غیرقانونی دانستن روند دادرسی در پرونده از شعبه مربوطه می‌خواهد همانطور که احضاریه برای ابلاغ فرستاده شده، همانگونه حکم صادره نیز برای وی ارسال شود.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز بعدها در دو نوبت دیگر نیز با ارسال پیامکی یک بار اعلام می‌دارد که حکم به شعبه اجرای احکام ارسال و بار دوم عنوان می‌کند که جهت اجرا به اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل فرستاده شده است.

عباس لسانی پیش از این در ۱۱ تیرماه سال‌جاری در آستانه گردهمایی فرهنگی سالانه قلعه بابک در اردبیل بازداشت شده بود و چندی بعد در تاریخ ۲۳ تیر ماه  با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود. 

روز یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، این فعال اجتماعی از طریق پیامک به شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احراری، احضار و با ارسال پیامکی دیگر در روز یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ مطلع شده که برای وی به صورت غیابی حکم صادر شده است.

روز پنج شنبه ۱۹ مهرماه سال جاری، شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز با ارسال ابلاغیه‌ای از عباس‌لسانی خواسته بود تا جهت ابلاغ و رویت حکمش که قبلا از طریق پیامک احضار و به صورت غیابی محاکمه شده بود، ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ، خود یا وکیلش را به این دادگاه معرفی کند.

عباس لسانی، فروشنده مواد غذایی و ۵۵ ساله، از فعالان مدنی سرشناس شهر اردبیل است که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق قومی شهروندان ترک‌ مانند مبارزه با تبعیض‌های قومیتی و مبارزه برای رسمی شدن زبان ترکی فعالیت می‌کند و تا کنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

این فعال مدنی که در سال ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود، پس از سپری کردن مدت حبس در زندان‌های اردبیل و شیراز پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵ آزاد شد.

آقای لسانی در سال ۱۳۹۵ پس از اعتصاب غذای منجر به آزادیش از زندان شیراز در جمع دوستان و آشنایان خود اعلام کرده بود که در پرونده‌سازیهای بی‌دلیل سیاست و موضع او همواره اعتصاب غذا خواهد بود.

عباس لسانی بارها در طول حبس و مدت بازداشتش در جهت حقوق خود دست به اعتصاب غذا زده است. در اردیبهشت ۱۳۹۵ در حالی که وی در روزهای آخر حبس یکساله خود در زندان شیراز بسر می‌برد پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد. لسانی از روز ۳۰ اردیهشت ۹۵ و همزمان با اولین روز اتمام مدت محکومیتش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد، اقدامی که در آن ۱۱ زندانی سیاسی ترک نیز در حمایت از حقوق این فعال مدنی در شهرهای مختلف آذربایجان و تا لحظه آزادی او را در این اعتصاب همراهی کردند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: