•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

وضعیت نامناسب توحید قریشی و حمزه درویش, زندانیان عقیدتی محبوس در سلول انفرادی زندان رجائی شهر

0
388

توحید قریشی و حمزه درویش دو تن از زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج  که از روز چهارشنبه در پی هجوم گارد زندان رجائی شهر به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان بعد از ضرب و شتم شدید به  سلول انفرادی منتقل شدند و در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‎‌برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دو تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر بنام‌های توحید قریشی و حمزه درویش، علیرغم وضعیت نامناسب جسمی ناشی از ضرب و شتم شدید و همچنین با توجه به اعتصاب غذا و بدون رسیدگی پزشکی از روز چهارشنبه در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. این زندانیان در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب، پس از ضرب و شتم شدید به سلول انفرادی منتقل شده بودند. انتقال آنان در حالی صورت گرفته است که به دلیل شدت ضربات احتمال شکستگی دست یا پای آنها وجود دارد. گفته می شود رئیس زندان دستور منع رسیدگی پزشکی به آنان را صادر کرده است. بنقل از یک منبع مطلع و نزدیک به این دو زندانی عقیدتی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید وخامت اوضاع جسمی این دو زندانی عقیدتی گفت: “در حالی که سرمای شدید سلول انفرادی و آسیب‌های وارده در اثر ضرب و شتم باعث افزایش نگرانی از وضعیت این زندانیان شده است، ضیایی رئیس زندان دستور داده که هیچ اقدام درمانی و رسیدگی پزشکی در ارتباط با این زندانیان صورت نگیرد. با این حال به دلیل شدت ضربات نیروهای گارد ویژه، احتمال جدی شکستگی در نواحی دست و پای آنها وجود دارد”.
لازم به ذکر است, شرایط سخت سلول انفرادی و درد در اثر شدت ضربات وارده به همراه اعتصاب غذای این زندانیان باعث افت فشار، تهوع و سرگیجه آنها شده است. شرایطی که نگرانی روزافزون خانواده های آنان را در پی داشته است.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز روز چهارشنبه نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۱۷ بهمن ماه با انتشار گزارشی با مضمون افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر, از احتمال هجوم گارد امنیتی زندان رجائی شهر به زندانیان عقیدتی سنی مذهب در سالن۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان اطلاع رسانی کرده بود.

از این میان تاکنون ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شده و حمزه درویش و توحید قریشی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

حمله به محل نگهداری زندانیان سنی مذهب پس از آن روی داد که روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه، توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرده بود. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

این نخستین‌بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز بصورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: