•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

محکومیت مسعود شمس نژاد, وکیل دادگستری به شش سال حبس تعزیری

0
414

مسعود شمس نژاد, وکیل دادگستری که در تاریخ ۱۸ دی ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود  از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه  به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم  شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری  که در تاریخ ۱۸ دیماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در دفتر کار خود بازداشت شده بود طی حکمی از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه به تحکل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.  یک منبع نزدیک به این وکیل دادگستری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت, بر اساس حکم صادره، مسعود شمس نژاد از اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و از اتهام «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. این منبع مطلع در ادامه گفت در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این وکیل دادگستری که در تاریخ ۹ بهمن ماه سالجاری  برگزار شده بود  آقای شمس نژاد از حق داشتن وکیل محروم بوده است. لازم به ذکر است که بر خورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی افراد میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات ۱۳۹۴ تاکید بر این نکتع دارد که متهم باید در اسرع وقت، از موضوع و ادله اتهام انتسابی آگاه و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در این قانون بهره‌مند شود.

 این منبع مطلع در خصوص سرعت روند دادرسی  پرونده به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت“زمینه محاکمه آقای شمس نژاد پس از بازداشت یک فرد دیگر از مدتی پیش آماده شده بود. از طرفی پرونده وی را به شعبه ۶ بازپرسی ارجاع دادند که اساسا شعبه ویژه ای محسوب میشود و پرونده های خاص را با سرعتی زیاد به پیش می برد، پیش از این هم مثلا پرونده ارسلان خودکام و تعداد دیگری از زندانیان به همین نحوه سریع رسیدگی و صدور حکم شده بود.” حکم صادره برای آقای شمس نژاد توسط مامور اجرای احکام روخوانی شد و علیرغم اصرار آقای شمس نژاد رونوشت یا کپی از حکم در اختیار او قرار نگرفت.

لازمبه ذکر است که مسعود شمس نژاد علاوه بر شغل وکالت استاد دانشگاه پیام نور ارومیه  نیز میباشد و در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در تاریخ ۲۷ دی ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه منتقل شده بود.

این وکیل دادگستری پیشتر نیز به طرق مختلف از بابت پرونده‌هایی که قبول وکالت میکرد تحت فشارهای امنیتی و قضایی قرار گرفته است.

مسعود شمس نژاد در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد. این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۹۳ برای اجرای حکم خود راهی زندان ارومیه شده بود.

وی در اردبیهشت سال ۹۲ در ارتباط با همین پرونده به مدت ۳۷ روز تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفته و در بهمن‌ماه همان سال پروانه وکالت این وکیل دادگستری در پی پیگیری پرونده قتل شیدا حاتمی، دانشجوی کُرد دانشگاه نازلوی ارومیه به تعلیق درآمده بود.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.
از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، پیام درفشان، فرخ فروزان، هدی عمید و امیرسالار داوودی اشاره کرد. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

بازداشت و سرکوب گسترده وکلای دادگستری در ایران با توجه به طبیعت شغلی این دسته از شهروندان که باید از موکلین خود به صراحت کلام و بیان دفاع کنند ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی می باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: