سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

شش تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان اوین و تهران بزرگ آزاد شدند

0
1255

ساعاتی پیش ۶ تن دیگر از زندانیان محبوس در زندانهای اوین و تهران بزرگ  نیز آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعاتی پیش دستکم ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی  محبوس در زندانهای تهران بزرگ و اوین  که مشمول آزادی  زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یکسال محکومیت دارند  از بندهای مختلف این دو زندان آزاد  شدند.

لازم به ذکر اسنت این آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی و عقیدتی  می شود که محکومیت قطعی آنها به یکسال حبس تعزیری و یا کمتر از آن  باشد.  از جمله افراد آزاد شده عبارتند از,  یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، محمد فلاح چای، آذر حیدری، فرشید رستمی و مجید  رضائی هویت آزادشدگان امشب زندانهای اوین و تهران بزرگ است ک توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران پیش تر طی گزارشی تحت عنوان “صدور حکم حبس تعزیری و تعلیقی  برای ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران” به بررسی موضوع دستگیری و نوع محکومیت این شهروندان پرداخته بود. این افراد در تاریخ ۱۱ مردادماه سال جاری، در جریان “اعتراضات مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندانهای تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.
زنان بازداشت شده در این پرونده در اواخر مهرماه سال جاری حدود دو ماه پس از بازداشت به بند زنان زندان اوین منتقل شدند و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اخلال در نظم عمومی” محاکمه شدند.

این افراد جمعاً به ۲۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند. این افراد از حق داشتن وکیل محروم بودند.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.  صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

سرکوب آزادی بیان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: