•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

مهران زهراکار, فعال مدنی محبوس در زندان اوین آزاد شد

0
579

روز دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷, مهران زهراکار فعال مدنی محبوس در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود آزاد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷، مهران زهراکار، زندانی سیاسی و نویسنده محبوس در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین، با توجه به عفو ۲۲ بهمن‌، از زندان آزاد شد. لازم به ذکر است, این فعال مدنی در تاریخ ۲۷ تیرماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری به زندان اوین، بند ۸ سالن ۹ منتقل شده‌بود. از جمله اتهامات منتسبه به این فعال مدنی که کلیه آنها در راستای آزادی بیان و عقیده میباشد به صرف فعالیت در فضای مجازی, اظهار نظر و انتشار افکار و نظریات خود درغالب مقاله و دست نوشته با اتهام توهین به رهبری, آذر ماه سال ۱۳۹۶ ضمن دریافت احظاریه به دادسرای ناحیه ۳۳ احضار گردید و چند روز بعد در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید و در زمان بازداشت نیروهای امنیت منزل این فعال مدنی را  مورد تفتیش قرار داده و برخی لوازم شخصی وی را ضبط و با خود بردند . نهایتا, این فعال مدنی پس از سپری کردن پنج روز بازداشت  با  صدور قرار وثیقه ۲۵ میلیون تومانی بطور موقت آزاد گردید. در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ پرونده این فعال سیاسی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب جهت محاکمه ارسال گردید و قاضی محمد مقیسه ای رئیس دادگاه, بدون در نظر گرفتن این نکته که این فعال سیاسی بدلیل مشکلات مالی توانائی در اختیار داشتن وکیل را ندارد و از سوی دیگر با پرونده سازی ارگانهای امنیتی در ایران که همیشه با سرکوب فعالان مدنی و فعالان فضای مجازی سعی درلاپوشانی موارد نقض حقوق شهروندان در ایران را دارند, این فعال سیاسی را به اتهام توهین به رهبری به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این فعال مدنی ضمن قبول نداشتن اتهامات منتسبه از در خواست تجدیدنظر در حکم صادره از در خواست تجدیدنظر خواهی برحکم صادره انصراف داد و با قطعی شدن حکم این فعال مدنی مهران زهرا کار ۲۷ تیر ماه سالجاری توسط نیروهای امنیت بازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری زندان اوین, بند ۸ سالن ۹ منتقل گردید.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض حقوق بشر و نقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جملع مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق شهروندان بر ابراز عقیده و انتشار افکار و نظریات خود به هر طریق ممکن تاکید شده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۷ آذر ماه طی گزارشی از وضعیت این زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین اطلاع رسانی کرده بود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.